Finančni ministri držav z evrom na zasedanju v Bruslju danes niso uspeli doseči dogovora o prihodnji mednarodni finančni pomoči Grčiji, so razglasili v uradu grškega premierja Aleksisa Ciprasa.
Evroskupina je "razpravljala o nerazumnem in nesprejemljivem osnutku teksta o podaljšanju programa pomoči". "V takšnih okoliščinah dogovora danes ne more biti," so posvarili v Atenah.
Po navedbah neimenovanega vira, na katerega se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, naj bi evroskupina od Grčije pričakovala uresničevanje do sedaj veljavnih pogojev in izvedbo doslej veljavnega programa.
Finančni ministri držav v območju evra so se danes zbrali v Bruslju, kjer so skušali znova doseči kompromis o finančni pomoči Grčiji po izteku sedanjega programa konec meseca. Pogajanja so se izkazala za zelo težavna, tehnični pogovori pred srečanjem ministrov pa niso prinesli preboja. Dvomov je tudi v Bruslju precej več kot optimizma, omenja pa se tudi že možnost novega sestanka v petek.
Nova grška vlada, ki je volivcem obljubila konec bolečega zategovanja pasu, želi zmehčati pogoje za finančno pomoč, ki jo država potrebuje, saj ji sicer grozi bankrot. A posojilodajalci vztrajajo, da ne bo finančnih injekcij brez stroge terapije.
Grki še verjamejo v dogovor
Grški finančni minister Janis Varufakis je sicer po propadlem sestanku z osemnajstimi kolegi iz evrskih držav izrazil prepričanje, da bo evroskupina v prihodnjih 48 urah dosegla dogovor. Evropa bo dosegla častni dogovor, je še dejal in opozoril, da zgodovina EU kaže, da ultimati še nikoli niso prinesli nič dobrega.
Grčija se je bila po njegovih besedah pripravljena zavezati, da ne bo sprejemala enostranskih odločitev, in pristati na pogojevanje. Zmotilo pa ga je na primer to, da evrske države niso bile pripravljene pojasniti, kaj pomeni "nekaj prožnosti".
Varufakis je zatrdil, da se Grčija ne igra s prihodnostjo Evrope. Kot akademik se je ukvarjal s teorijo iger in ve, da igra temelji na predpostavki, da so motivi igralcev trdno določeni in sebični, v primeru Grčije in njenih partnerjev pa ni tako, je pojasnil.
Danes se je po njegovih besedah pokazalo to, da se EU prebija skozi težek proces, saj je v eni članici izvoljena nova vlada, ki spodbija program, ki poteka pet let in ne deluje.
Mramor oster do Grkov
Finančni minister Dušan Mramor je bil danes ob prihodu na sestanek evroskupine zelo oster do Grčije. Slovenija bo vztrajala, da Grčija poravna svoje obveznosti in nadaljuje reforme, je poudaril.
"Pri takšni izpostavljenosti, kot jo ima Slovenija do Grčije, pri takšni solidarnosti, kot smo jo nudili, je Grčija sporočila, da namerava povečevati pokojnine, poviševati plače, zaposlovati v javnem sektorju in zahtevati dodatno zmanjševanje obveznosti do Slovenije, medtem ko v Sloveniji znižujemo plače in varčujemo na vseh področjih," je položaj opisal Mramor.
Slovenski minister ni kritičen le do vsebine predlogov nove grške vlade, temveč tudi do njihovega načina komuniciranja. "Od Grčije bi pričakoval pošteno držo, da bi vsaj komunicirali z našo vlado, vsaj preko veleposlaništva. Vendar je šla Grčija samo do nekaj velikih držav, Slovenijo pa je enostavno obšla," je dejal.
Mramor oporeka tudi stališču, da je Grčija prezadolžena, da bi lahko dolgoročno to vprašanje ustrezno obravnavala v okviru svojega gospodarstva. "To ne drži. Slovenija, ki ima pol toliko zadolžitve kot Grčija, ima skoraj toliko, nekoliko manj obremenitve z obrestmi v BDP in s tega vidika je grški dolg prav tako vzdržen kot slovenski dolg," je dejal Mramor.
Minister je še povedal, da je razkorak med obstoječim programom pomoči Grčiji in predlogi nove grške vlade precej večji kot 30-odstoten, kot se je sprva govorilo. Mramor pričakuje od Grčije določena zagotovila, da bo odplačevala svoje obveznosti, in si želi dogovora, da bi "ohladil mednarodne finančne trge in nervozo".
KOMENTARJI (817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.