Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy sta danes svoje predloge institucionalnih sprememb za okrepitev stabilnosti območja evra posredovala predsedniku Evropskega sveta Hermanu Van Rompuyju.
Merklova in Sarkozy sta se v ponedeljek zavzela za avtomatične sankcije za tiste članice evrskega območja, katerih javnofinančni primanjkljaj bi presegel tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP). Želita prenove pogodbe na ravni celotne EU, dopuščata pa tudi možnost posebne pogodbe za evrsko območje.
Do danes so sicer finančni trgi izražali precejšnje zaupanje v ključni vrh EU, ki se bo začel v četrtek v Bruslju. Danes pa se zdi možnost dogovora precej bolj oddaljena. Neki nemški visoki uradnik, ki je želel ostati neimenovan, je namreč izrazil pesimizem glede možnosti za celostni dogovor. "Vsi partnerji še niso dojeli resnosti situacije," je ocenil.
Vir je ponovil nemško stališče, da izdaja skupnih obveznic držav z evrom ni prava rešitev za dolžniško krizo. Te obveznice bi "povečale težave, ne pa jih razrešile". Glede zaskrbljenosti, da bi lahko kriza EU razdelila na t. i. Evropo dveh hitrosti, pri čemer bi države brez evra, tudi Velika Britanija, ostale v zunanjem krogu, pa je vir dejal, da je dogovor med 17 državami z evrom "nujen". Ostale države pa so vabljene, da se pridružijo.
Da Nemčija pričakuje zahtevne pogovore, je danes dejal tudi uradni tiskovni predstavnik Merklove Steffen Seibert. "Pričakujemo zelo zahtevne in na trenutke zelo težke pogovore," je pojasnil. Nemčija sicer na vrh odhaja z željo po "novem pravnem okviru" kot odgovor na dolžniško krizo, ki bi območje s skupno evropsko valuto lahko potisnila nazaj v recesijo.
Pred vrhom EU se sicer v Evropi mudi ameriški finančni minister Timothy Geithner. Ta se je danes sestal s francoskim finančnim ministrom Francoisom Baroinom, kasneje pa naj bi sledilo še srečanje s Sarkozyjem. V Parizu je ameriški minister znova izpostavil, kako pomemben je uspeh Evrope za ZDA in ves svet. "Verjamem, da jim bo uspelo," je zagotovil.
Vrh EU bo prelomen za evro
Če vrh EU ne bo vsaj nakazal konkretne rešitve za dolžniško krizo, se bo verjetnost razpada območja evra močno povečala, saj bodo finančni trgi obupali in se bo njihov pritisk še povečal, je opozoril Igor Lončarski z ljubljanske ekonomske fakultete. Lahko pride do rešitve, pri čemer pa bo nujno, da se države v težavah zavežejo k fiskalni konsolidaciji, je dodal Lončarski.
"Če v petek ne bo pozitivnih novic, je lahko vse upravičeno strah, kaj bo," pa je ob opisu stanja v Sloveniji glede zadolženosti slovenskih podjetij, bilanc bank in njihovega kreditiranja podjetij ter delovanja kapitalskega trga dejal Aleš Berk z ekonomske fakultete. Zadolženost slovenskih podjetij se je v obdobju pred krizo močno povečala, se pa podjetja pri slovenskih bankah v primerjavi s tujimi sedaj dražje zadolžujejo, je podatke iz poročila o finančni stabilnosti navedel Berk.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.