Ciklon Kenneth se je izoblikoval ob obali Mozambika, najprej pa je zadel otoško državico Komori, kjer so umrle tri osebe. Mozambiške oblasti so do zdaj evakuirale 30.000 ljudi. Ciklon Kenneth naj bi ogrozil okoli 680.000 ljudi, odpovedali so tudi vse lete, šole pa so zaprle svoja vrata. Meteorologi so ciklon označili za najhujšega do zdaj.
Provinco Cabo Delgado na severu je ciklon dosegel v sredo zvečer, povzročil pa je obilno deževje in veter, ki je pihal s hitrostjo 220 kilometrov na uro. Glavno mesto province Pemba je trenutno brez električne energije, večina hiš je uničenih.
Anabela Moreira, lastnica koče na plaži Wimby v pristaniškem mestu Pemba, je novinarjem povedala, da v 15 letih še nikoli ni videla česa podobnega.
Francoski meteorologi so opozorili, da se bo ciklon premikal izjemno počasi, tako da bo močno deževalo več dni, nevihta pa se bo večinoma zadrževala na kopnem. Pričakujejo tudi petkrat višje valove kot običajno. V sredo zvečer je bil Kenneth orkan 4. kategorije, cikloni te velikosti pa so sicer v regiji izjemno redki.

"To je res anomalija v zgodovini ciklonov v tej regiji. Še nikoli ni bilo dveh močnih neviht v istem letu, kaj šele v petih tednih v Mozambiku," je povedal Eric Hotlhaus, meteorolog, ki dela v vzhodni Afriki in pozorno spremlja pot ciklona. Kot pravi Hotlhaus, je ciklon močnejši zaradi podnebnih sprememb. Na nekaterih območjih se pričakuje, da bo zapadlo okoli 1,5 metra dežja, kar bo za prebivalce severnega Mozambika katastrofalno, meni Hotlhaus.
"Imamo dokaze, da so padavine povsod po svetu vedno bolj močnejše, kajti če je atmosfera toplejša, bo to povzročilo intenzivnejše nevihte," je dejal Hotlhaus.
Prostovoljci iz Rdečega križa so v zadnjih nekaj dneh opozarjali prebivalce na prihod nevihte, svetovali so jim, naj zavarujejo svoje strehe, hiše obložijo z vrečami peska, če je le mogoče, pa se naj umaknejo z območja.
"Večina teh ljudi živi v skrajni revščini, tako da se ne morejo preprosto vsesti v avto in odpeljati na varno," pa je povedal Matthew Carter iz Rdečega križa. Na severu države humanitarni delavci brezdomcem nudijo vodo, hrano in zdravila. A ljudje se bolj kot nevihte bojijo ponovnega izbruha bolezni, kot sta kolera in malarija.
Kenneth je državo prizadel na vrhuncu žetve, kar pomeni, da bodo prebivalci šest mesecev brez pridelane hrane.

Revni Mozambik se sicer še vedno spopada s posledicami prvega ciklona, ki je udaril pred petimi tedni. Od Mednarodnega denarnega sklada so si morali izposoditi 118 milijonov evrov.
Ciklon Idai, ki so ga spremljali orkanski vetrovi in močne padavine, je povzročil poplave v Mozambiku, Zimbabveju in Malaviju. Za seboj je pustil popolno opustošenje, celinski ocean, ki je nastal s poplavnimi vodami, se je vidil celo iz vesolja. Med drugim je bilo uničenega kar 90 odstotkov mesta, v katerem živi pol milijona ljudi.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.