Angleškega vojaka Denisa Aveya so v drugi svetovni vojni zajeli nemški vojaki in ga deportirali v enega izmed taborišč, ki je bilo povezano z največjim koncentracijskim taboriščem Auschwitz. 91-letnik je javnosti razkril, zakaj se je odločil, da se bo pretihotapil v taborišče.
Dejal je, da je želel odkriti, kaj se dogaja v taboriščih, da bi lahko resnico predstavil tudi drugim. Vedel je, da bi ga to početje lahko stalo življenja. “Ko danes pomislim, je bila ta poteza absolutno nesmiselna. Ne moreš si predstavljati, da bi kdo pomislil na to ali pa storil kaj takega. Imel sem rdeče lase in temperament, ki je bil kos tej nalogi. Nič me ni moglo ustaviti”.
Dogovoril se je z enim izmed judovskih zapornikov, da zamenjata oblačila. Avey se je oblekel v umazana zaporniška oblačila, judovski zapornik pa je oblekel angleško vojaško uniformo in za nekaj čas ostal v britanskem jetniškem taborišču. Za Averyja je bila to priložnost, da zbere informacije o tem, kaj se je dogajalo v Auschwitzu.
Auschwitz je opisal kot pravi “pekel na zemlji”. Govoril je tudi z jetniki, ki pa niso želeli govoriti o življenju pred vojno, saj so bili osredotočeni na pekel, ki so ga doživljali v taborišču. “Skoraj tri milijone ljudi se je v različnih tovarnah zgaralo do smrti. Vedeli so, da ne bodo zdržali pet mesecev. Le redko so govorili o življenju pred vojno, govorili so o situaciji v taborišču, kazni in delu. Auschwitz je bil tako neoseben, pravo zlo,” je še dejal.
Dejal je še, da je videl, kako so vsak dan ustrelili nekaj jetnikov. Ko je srečal judovskega jetnika Ernsta Lobethalla, se je odločil, da mu bo pomagal. V taborišče je preko jetnikove sestre, ki je pred vojno prebežala v London, k njemu pretihotapil hrano, cigarete in čokolado. Cigarete so bile v taborišču pravo zlato, saj so si jetniki lahko z njimi lajšali mukotrpno življenje.
Avery se je v taborišče Auschwitz pretihotapil dvakrat, tretjič pa so ga skoraj odkrili, zato je načrt opustil. Ko se je vrnil v domovino, je trpel za posttravmatskim stresom, šele zdaj pa je zbral toliko moči, da je javno razkril, kaj se je dogajalo v taborišču.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.