Ameriški predsednik Donald Trump je v Beli hiši sprejel nemško kanclerko Angelo Merkel. Na srečanju sta med drugim govorila o zvezi Nato in o trgovinskih povezavah držav. Za nekaj smeha je Trump poskrbel z izjavo, da so obema prisluškovali.
Trump je dejal, da je administracija Baracka Obame prisluškovala tako njemu kot nemški kanclerki. ''Tako imava vsaj eno skupno točko,'' je dejal na skupni novinarski konferenci. Trump je to izrekel, ko je odgovarjal na vprašanje nemškega novinarja o tej aferi, v katero je vpletel tudi britansko obveščevalno službo, na katero je pokazal s prstom. Britanski službi, ki je namigovanja, da so njihovi agenti prisluškovali ameriškemu predsedniku, označila za neumne, se Trump ni opravičil.
Tako je prilil nekaj olja na ogenj o aferi, ki jo je sprožil z namigovanjem, da so mu med kampanjo prisluškovali v njegovi stolpnici v New Yorku, kar vsi po vrsti zanikajo in zahtevajo dokaze.
Na drugi strani prisluškovanje Merklovi ni iz trte izvito. To je razkril Edward Snowden, ki je javnosti posredoval dokumente o prisluškovanju ameriške varnostne agencije NSA. Nemčijo je seveda afera močno razjezila, Obama pa se je takrat Merklovi opravičil.
O trgovini
Po kratkih izjavah sta sicer dovolila le po dva ali tri vprašanja novinarjem ene in druge države, kar so ameriški novinarji izkoristili za notranjepolitična vprašanja o zdravstveni reformi in enotnosti republikanske stranke. O samem srečanju in bolj resnih vprašanjih pa so morali spraševati Nemci, ki jih je Trump po zanikanju, da je izolacionist, uvrstil med "lažne novice", kot to počne z ameriškimi novinarji, ko poročajo tako, kot mu ni všeč.
Nekateri ameriški mediji so srečanje označili kot pogovore med voditeljico svobodnega sveta in predsednikom ZDA, kar je kritika Trumpovih izjav med kampanjo tako glede vojaško-političnih zavezništev kot tudi na področju trgovinskih odnosov.
Nemška novinarka ga je vprašala o tem in Trump je zatrdil, da sploh ne verjame v izolacionistično politiko, ker je trgovec. Želi pa, da bo trgovina poštena, ker je tujina doslej zelo izkoriščala ZDA, kar se vidi v visokem dolgu in primanjkljaju v zunanji trgovini. Novinarki je odvrnil, da ne ve, kje je prebrala, da je izolacionist, ampak meni, da gre za še en primer lažnivih medijev.
Vprašanje se je med drugim nanašalo na Trumpove predvolilne izjave proti zvezi Nato, na njegovo podporo britanskemu izstopu iz EU, nasprotovanju sprejema beguncev v ZDA, priseljencev in nasprotovanju mednarodnim trgovinskim sporazumom.
Mednarodne sporazume kot je Nafta je opredelil kot katastrofo, sam pa si bo prizadeval za trgovinske dogovore, ki ne bodo zapirali tovarn v ZDA. Merklova je menila, da je potrebno sklepati takšne sporazume, kjer bosta obe strani čutili, da sta zmagali in izrazila upanje, da se bodo pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA obnovila.
Trump Merklovo večkrat kritiziral
Trump je Merklovo ob prihodu v Belo hišo sprejel v prisotnosti častne vojaške straže. Srečanje bi glede na prvotne načrte moralo potekati v torek, a so ga zaradi snežnega neurja v ZDA preložili na danes.
Trump je sicer za Merklovo v predvolilni kampanji in tudi po izvolitvi večkrat uporabil kritične besede. Jedro njegove kritike je bila predvsem njena begunska politika. A kot je poudarila Merklova, želi gledati v prihodnost. Glavni cilj današnjega srečanja naj bi bila tako izgradnja zaupanja in iskanje skupnih točk.
Njen obisk spremljajo velika pričakovanja. Ideja skupnega političnega Zahoda je namreč na preizkušnji, saj Trump zagovarja strogo politiko "najprej Amerike".
Nemčija se je namreč ponovno izrekla proti protekcionizmu, kar Trump zagovarja. ZDA se sicer še niso dokončno odločile, ali bodo odstopile od prostotrgovinskega sporazuma z EU (TTIP). Merklovo pa so v ponedeljek predstavniki nemške industrije ponovno pozvali, naj zagovarja ohranitev prostega trga.
Sicer pa je Merklova v preteklosti večkrat poudarila, da so ZDA za Nemčijo najpomembnejši partner. Tudi iz Bele hiše so v zadnjem času sporočili nekaj lepih besed o Nemčiji, čeprav je bil Trump med volilno kampanjo precej kritičen do Merklove, predvsem glede begunske politike in izdatkov za obrambo.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.