Iraško mesto Mosul, ki so ga zasedli skrajni islamisti, je moralo zapustiti okoli pol milijona ljudi. Med begunci so tudi pripadniki iraške vojske, iraški premier Nuri Maliki pa je parlament že zaprosil, da razglasi izredno stanje, kar bi mu dalo večja pooblastila.
Mosul ni prvo mesto, ki so ga zasedli borci skrajne skupine Islamska država Iraka (ISIS). ZDA pravijo, da ISIS predstavlja grožnjo celotni regiji. Že decembra lani so zasedli Faludžo in dele bližnjega Ramadija, zdaj pa še Mosul in večji del province Nineve.
ISIS je sicer del mednarodne teroristične mreže Al Kaida in nadzira večji del ozemlja na vzhodu Sirije, ter zahodni in osrednji del Iraka.
Prebivalci Mosula so dejali, da so skrajneži na stavbah obesili svoje zastave, preko zvočnikov pa so sporočili, da so prišli osvobodit mesto. "Položaj znotraj mesta je kaotičen in nikogar ni, ki bi nam pomagal. Zelo nas je strah," je povedal vladni uradnik Um Karam.
Skrajneži so namreč zažgali številne policijske postaje in izpustili na stotine zapornikov. "Pripadniki vladnih sil so odvrgli orožje, zamenjali uniforme za civilna oblačila in zapustili vozila ter odšli iz mesta," je povedal prebivalec Mosula, ki je prav tako zapustil mesto.
Oblasti napovedujejo odgovor
Iraški zunanji minister Hošjar Zebari je dejal, da bo Bagdad v sodelovanju s kurdskimi silami pregnal skrajneže iz Mosula. Vse iraške voditelje je pozval, naj stopijo skupaj in se soočijo z "resno smrtno" grožnjo državi. "Odgovor mora priti kmalu. Na to kar se je zgodilo mora odgovor priti hitro," je še dodal.
Predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Jen Psaki pa je dejal, da so razmere v Mosulu izjemno resne, hkrati pa je dodal, da ZDA podpirajo močan in koordiniran odgovor, s katerim bi se zoperstavili agresiji. Predstavnik generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Muna pa je dejal, da je sekretar "globoko zaskrbljen".
Britanski BBC poroča, da begunci odhajajo v tri bližnja kurdska mesta. Kurdski premier Nečirvan Barzani je zaradi tega ZN že pozval, naj pomaga. Hkrati pa BBC še poroča, da naj bi se hudi spopadi med skrajneži in vojsko vneli tudi pri mestu Rašdad, v bližini Kirkuka. Po nekaterih informacijah naj bi džihadisti že zasedli ostale dele Kirkuka in še dve mesti v sosednji provinci.
Maliki je v televizijskem nagovoru dejal, da je vojska v najvišji stopnji pripravljenosti. Pojasnil je, da bi z razglasitvijo izrednih razmer, dobil pooblastila za uvedbo policijskih ur, lahko pa bi zahteval tudi splošno mobilizacijo.
V maju je po podatkih ZN v nasilju po državi umrlo 800 ljudi, od tega 603 civilisti, lani pa je bilo v Iraku kar 8860 žrtev nasilja.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.