
V veljavo stopa odstop Rusije od pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi (CFE), enega ključnih sporazumov o varnosti v Evropi po hladni vojni, ki ga je po potrditvi v obeh domovih ruskega parlamenta 30. novembra popisal ruski predsednik Vladimir Putin.
Pogodbo sta 19. novembra 1990 v Parizu podpisala zveza Nato in Varšavski pakt, leta 1999 pa je bila CFE prilagojena novim varnostnim razmeram na stari celini po razpadu Sovjetske zveze. Rusija se je takrat zavezala tudi, da bo umaknila svojo vojsko iz Gruzije in Moldavije. Ker dogovora ni v celoti uresničila, članice severnoatlantskega zavezništva dopolnjene pogodbe niso ratificirale, to pa je tudi eden od vzrokov za odstop Rusije od CFE.
Moskvo so poleg tega razjezili tudi ameriški načrti za postavitev protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem ter postavitev ameriških vojaških oporišč v Romuniji in Bolgariji. Putin pred dnevi kljub vsemu ni izključil možnosti obnovitve zavez iz pogodbe. "Če bodo naši partnerji ratificirali pogodbo in jo začeli izvajati, ne izključujemo možnosti, da se bomo vanjo vrnili, vendar pa ne bomo čakali v nedogled," je izjavil.
Nato obžaluje ruski odstop od CFE
Zveza Nato je danes izrazila "globoko obžalovanje" zaradi odstopa Rusije od pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi (CFE), enega ključnih sporazumov o varnosti v Evropi po hladni vojni. "Globoko obžalujemo, da je Rusija z današnjem dnem uresničila namero o enostranski 'začasni ustavitvi' uresničevanja zavez iz pogodbe CFE," so sporočili predstavniki Nata v izjavi.
26 članic Nata ob tem "kot še posebej obžalovanja vredno" ocenjujejo odločitev Moskve, ki jo je sprejela kljub prizadevanjem Nata v zadnjih mesecih, da bi "na konstruktiven način odgovoril na ruske skrbi".
Kljub temu, v želji "da bi našli rešitev in ohranili dosežke pogodbe", so se članice Nata odločile, da "v tej fazi ne bodo odgovorile na rusko politično odločitev za 'začasno ustavitev' uresničevanja svojih zakonskih obveznosti" in da bodo "še naprej spoštovale svoje obveznosti, ne da bi vnaprej sodile o pobudah, ki bi jih lahko sprejele v prihodnosti," so sporočili s sedeža Nata v Bruslja.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.