
Velika Britanija je že leta 2006, ko je bil ruski tajni agent Litvinenko umorjen, zahtevala izročitev Aleksandra Lugovoja, ki naj bi Litvinenka zastrupil s plutonijem. Podtaknil naj bi mu ga v čaj, Moskva pa vpletenost v smrt Litvinenka in izročitev Lugovoja ostro zavrača.
Kot je danes ponovil Medvedjev, ruska ustava ne dovoljuje "izročitve ruskega državljana tuji državi za sodni postopek ali preiskavo". "To ni mogoče. Vsi se moramo naučiti spoštovati svoje pravne norme," je po srečanju dejal Medvedjev.

Cameron in Medvedjev sta poleg tega ostala vsaksebi tudi glede Sirije. Kot je dejal Medvedjev, bi bilo napak krepiti pritisk na sirski režim zaradi zatiranja protivladnih protestov. Kakršne koli sankcije bi morale veljati za obe strani, saj opozicija še naprej zavrača pozive k neposrednim pogovorom s predsednikom Bašarjem al Asadom.
Cameron je priznal, da med državama ostajajo razlike, a kot je poudaril, te ne bi smele stati na poti gradnji močnejših gospodarskih vezi. "Pogledov na ta vprašanja ne spreminjamo, a to ne pomeni, da si ne moremo prizadevati za tesnejše gospodarske odnose," je dejal Cameron. "Če nam uspe zgraditi tesnejši odnos, menim, da bosta pridobili obe državi," je še poudaril britanski premier.
Cameron želi poglobiti gospodarsko sodelovanje
Velika Britanija je trenutno peti največji trgovinski partner Rusije in Cameron si je na obisku prizadeval še okrepiti gospodarske vezi ter braniti interese britanskih podjetij, ki delujejo v Rusiji, vključno z britansko energetsko družbo BP.
Z Medvedjevom sta tako podpisala vrsto dogovorov o gospodarskem sodelovanju, vključno z dogovorom o sodelovanju med britanskim Rolls-Roycem in rusko jedrsko agencijo Rosatom. Po Cameronovih ocenah skupna vrednost dogovorov znaša okoli 340 milijonov dolarjev.
Srečanje tudi s Putinom
Cameron se je nato srečal tudi s premierjem Vladimirjem Putinom, ki je Veliko Britanijo označil za "starega trgovinskega in gospodarskega partnerja, s katerim se imamo veliko za pogovoriti". Putin se je sicer Cameronu zahvalil za rast britanskih investicij v Rusijo, ki so v zadnjih 12 mesecih dosegle vrhunec. Vendarle pa je ocenil, da so "investicije v realni sektor gospodarstva precej skromne".

To je bil sicer prvi stik med Putinom in visokim predstavnikom britanske vlade od leta 2007. Zadnji britanski premier, ki je pred Cameronom obiskal Rusijo, je bil Tony Blair, ki se je julija 2006 udeležil vrha skupine G8 v Sankt Peterburgu, Putin pa se je nazadnje z britanskim premierjem pogovarjal leta 2007, pa še to je bilo po telefonu z Gordonom Brownom.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.