Policisti so po 16 urah vdrli v kavarno v avstralskem Sydneyju, kjer je ugrabitelj zadrževal 17 talcev, potem ko jih je pred tem iz lokala že pobegnilo 11.
Ugrabitelj, ki so ga oblasti identificirale kot iranskega azilanta Mana Harona Monisa, je v soočenju s policisti umrl, prav tako sta mrtva še dva talca - 34-letni moški in 38-letna ženska.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil predstavnik policije Andrew Scipione, so se odločili, da dramo končajo z vdorom, ker so bili prepričani, da bi bilo v nasprotnem primeru še več žrtev. Preživele talce je zaslišala policija.
Verski motiv
V kavarni Lindt je Monis talce zajel okoli 10. ure po lokalnem času. Priče so povedale, da so videle, da je v kavarno vstopil moški, ki je nosil pištolo in torbo, nato je zajel talce. Nekateri talci so stali ob oknu z dvignjenimi rokami, nekaj jih je držalo zastavo z arabskim napisom: "Ni nobenega drugega boga kot je Alah, Mohamed pa je božji poslanec."
Na kraj je kmalu prispelo več oboroženih policistov, ki so blokirali dostop do okolice kavarne. Prav tako so evakuirali bližnje stavbe. Po približno 12 urah ujetništva je napadalec ugasnil luči v kavarni.
Talcem naročil, naj kličejo medije
Policisti nekaj ur niso mogli vzpostaviti stika z osumljencem. Vmes je eden od talcev najmanj dvakrat poklical na radijsko postajo 2GB in v imenu napadalca zahteval prenos v živo. Radijska postaja je zahtevo zavrnila in sporočila, da pogajanj med mediji in napadalcem ne bo. Po skoraj sedmih urah drame so policisti vendarle vzpostavili stik z osumljencem.
Policisti podrobnostih pogajanj niso razkrivali, sta pa dve talki poklicali na televizijsko postajo TEN News Sydney in dejali, da je moški zahteval dve stvari zastavo samooklicane Islamske države (IS) in telefonski pogovor z avstralskim premierjem Tonyjem Abbottom.
Talki, ki sta poklicali na omenjeno televizijo, sta bili histerični in dejali sta, da se bojita za svoje življenje. Avstralski mediji so dodatno poročali, da ima Monis pri sebi tudi bombe.
Policisti navedb medijev sprva niso želeli komentirati, nato pa so zaradi številni vprašanj v povezavi z dogajanjem sklicali novinarsko konferenco. "Naš edini cilj je, da – ne glede na to, koliko časa bo trajalo – na varen način rešimo talce," je povedal Scipione. Prek medijev je policija talcem sporočila tudi, da naj bodo pomirjeni in da jih bodo rešili. Na novinarska vprašanja Scipione ni želel odgovarjati s konkretnimi odgovori, saj je dejal, da to ni v interesu pogajanj in reševanja situacije.
Policisti so pri preiskavi uporabili tudi dogajanje na Twitterju in Facebooku, upali so, da bodo talci objavili kakšno uporabno informacijo. Radijska postaja 2GB je objavila tudi pogovor z Avstralko, ki je dobila SMS-sporočilo od sina, ki je bil talec v kavarni. "Mama, sem v Lindtovi kavarni v Sydneyju," se je glasilo prvo sporočilo. "Ustavilo se mi je srce in poslala sem mu sporočilo, kaj se dogaja in če je z njim vse v redu," je povedala Avstralka. Nazaj je dobila le besede: "Z mano je vse v redu, ne morem se pogovarjati."
Premier Avstralce pohvalil, ker so ostali mirni
Abbott je medtem v nagovoru prebivalcem dejal, da je šokantno, da so nedolžni ljudje postali talci. Po njegovem mnenju je bil odziv policistov zelo profesionalen, pohvalil pa je tudi prebivalce Sydneyja, ki so ostali zelo mirni. Večina je tudi upoštevala navodila policistov, naj se ne približujejo območju, a vseeno ni manjkalo niti radovednežev. Med njimi so bili tudi takšni, ki so se blizu prizorišča slikali in fotografije objavljali na družbenih omrežjih.
PREBERITE ŠE: Iz Sydneyja se nam je javil tudi Slovenec, ki živi blizu kraja dogajanja.
KOMENTARJI (899)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.