Potem ko so turške oblasti objavile posnetke nadzornih kamer, iz katerih je razvidno, kako je savdski novinar Džamal Hašokdži vstopil v prostore savdskega konzulata v Istanbulu, in tiste, ki so ujele skupino moških, domnevno savdskih obveščevalcev, ki so se na dan nepojasnjenega izginotja prijavili v hotel nedaleč od stavbe konzulata, ameriški časopis Washington Post poroča, da je turškim oblastem zdaj uspelo pridobiti še zvočne posnetke. Ti naj bi dokazovali, da je bil Hašokdži, znan kot kritik savdskega princa Mohameda bin Salmana, pretekli teden umorjen v prostorih konzulata.
Kaj razkrivajo zvočni posnetki?
Časopis navaja neimenovane vire iz vrst ameriških in turških uradnikov. "Zvočni posnetki iz notranjosti prostorov konzulata razkrivajo, kaj se je zgodilo z Džamalom, potem ko je vstopil v stavbo. S posnetkov je mogoče razbrati njegov glas in glasove moških, ki govorijo v arabščini. Ti so ga zasliševali, mučili in nato ubili," je dejal eden od virov, ki je spregovoril zgolj zaradi tega, ker mu je časopis zagotovil popolno anonimnost.
Kljub odkritim dokazom v zadnjih dneh savdske oblasti še naprej trdno vztrajajo pri tem, da bi bile kakorkoli vpletene v primer in da je novinar na dan izginotja konzulat tudi zapustil. Čeprav je njegova zaročenka, ki ga je čakala pred vrati konzulata, že večkrat zavrnila njihove navedbe.
'Precej očitno je, da se je umor zgodil'
Kot smo že poročali, so turške oblasti prepričane, da je za izginotje in morebitni umor Hašokdžija odgovornih 15 Savdijcev, ki so v Istanbul prispeli ravno na dan, ko je novinar prestopil prag konzulata. Predvidevajo, da so nekateri od njih povezani z najvišjimi savdskimi oblastmi. Ameriški uradnik, strokovnjak za delo obveščevalnih služb, je za ameriško televizijo CNN dejal, da so ameriške obveščevalne službe prestregle pogovore savdskih oblasti, ki so razpravljali o načrtu, kako bi Hašokdžija spravili nazaj domov in izvedli njegovo pridržanje.
"Precej očitno je, da se je njegov umor resnično zgodil in da se vse skupaj ni dobro končalo," je še povedal neimenovani vir in dodal, da gre zgolj za zadnjo oceno, dokončnih sklepov pa še niso sprejeli. Še en neimenovan vir, ki je bil blizu savdskemu novinarju, pa je ameriškim medijem razkril, da so savdske oblasti v preteklem letu večkrat poskušale navezati stik z novinarjem in mu ponujale vodstvo 'think-thank' institucije, kar pa je ta zavrnil, v naslednjih mesecih pa izostril kritike na račun notranje politike v državi in krize s Katarjem.
Branson zamrznil poslovne projekte s Savdsko Arabijo
Britanski milijarder Richard Branson je sporočil, da je zamrznil več poslovnih projektov s Savdsko Arabijo. "Če se bo kot resnično izkazalo poročanje o izginotju novinarja bo to spremenilo sposobnost vseh nas na Zahodu za poslovanje s savdsko vlado", je dejal.
Sporočil je, da dokler traja preiskava izginotja novinarja in dokler ne bo znano, kje je, zamrzuje izvedbo dveh turističnih projektov ob Rdečem morju. Virgin pa je zamrznil pogajanja z Rijadom o vlaganjih v njihovi vesoljski podjetji Virgin Orbit in Virgin Galactic, ki naj bi čez nekaj tednov izvedel svoj prvi vesoljski polet.
Savdski prestolonaslednik ima ambiciozen program Vizija 2030, s katerim želi z nafto bogato konservativno kraljevino spremeniti v središče globalnih inovacij in bolje odgovoriti na zahteve vse mlajšega prebivalstva. Kljub kritikam zaradi kršitev človekovih pravic in vloge v vojni v Jemnu, so mnogi podjetniki, vlagatelji in vidni predstavniki medijev podprli njegovo vizijo nove Savdske Arabije.
Vrstijo se odpovedi konference 'Davos v puščavi'
Mednarodna podpora naj bi se pokazala tudi na mednarodni konferenci o vlaganjih med 23. in 25. oktobrom v Rijadu, ki jo zaradi udeležbe visokih tujih gospodarskih predstavnikov imenujejo tudi "Davos v puščavi".
Zaradi afere s savdskim novinarjem je več medijskih partnerjev konference že odpovedalo sodelovanje - med njimi New York Times, Los Angeles Times, Viacom in Economist. Udeležbo je odpovedalo tudi več vidnih novinarjev.
Predsednik Uberja Dara Khosrowshahi je sporočil, da se konference ne bo udeležil, "razen če bodo na dan prišli zelo drugačni podatki". Njegova odsotnost bo pomemben simbol, saj je savdski investicijski sklad (PIF) v Uber leta 2016 vložil 3,5 milijarde ameriških dolarjev. Sklad ima delež tudi v Tesli in njegovem tekmecu Lucid.
Številni pomembni ljudje sodelovanja sicer niso odpovedali, kot sta na primer šef ameriške banke JPMorgan Chase Jamie Dimon in ameriški minister za finance Steven Mnuchin. Vendar je atmosfera daleč od tiste ob lanski prvi konferenci, na kateri se je v Rijadu zbralo okoli 3500 visokih gospodarskih in političnih predstavnikov.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.