Bruhajoč havajski vulkan Kilauea, ki je postal aktivnejši v začetku meseca in je doslej uničil več kot 40 objektov, z domov pa pregnal že več kot 2000 prebivalcev, je povzročil tudi prvo večjo nesrečo. Lava je namreč hudo opekla enega človeka, poroča BBC. Moški je sedel na svojem balkonu, ko ga je 'poškropila' vroča talina, ki je tekla blizu. "Zadelo ga je v golenico in mu povsem razmesarilo nogo," je nesrečo opisala predstavnica za odnose z javnostmi tamkajšnjega župana in dodala, da lahko ti 'izstrelki' tehtajo celo toliko kot hladilnik.
Vulkan Kilauea v nacionalnem parku Vulcanoes na havajskem Velikem otoku je izbruhnil 3. maja. Položaj okoliških prebivalcev se je zaradi izbruha nato iz dneva v dan slabšal. V soboto je lava deloma prekrila tudi obalno cesto, ki sicer služi kot evakuacijska pot z otoka. Tako oblasti kot prebivalce pa zdaj skrbi možnost, da bi lava cesto na jugovzhodu otoka povsem odrezala, kar bi lahko močno oviralo potencialno evakuacijo.
Nova nevarnost: strupena megla, polna klorovodikove kisline
Dodatno nevarnost predstavlja tudi lava, ki je že dosegla Tihi ocean. Ob stiku vroče gmote z morsko vodo se namreč sproščajo strupeni plini in oblaki dima. "Če se tekoča lava zlije v morsko vodo, lahko kemijska reakcija ustvari strupeno meglo, polno klorovodikove kisline in celo drobnih delcev stekla," pojasnjujejo na ameriškem inštitutu za geološke raziskave (USGS).
Stik zgolj s hlapi lahko povzroči draženje kože in oči ter težave z dihanjem, opozarjajo na USGS, kjer še dodajajo, da pa se je v preteklosti že 'izkazal' tudi za smrtonosnega, poroča CNN. "Ta vroča, jedka plinska mešanica je leta 2000 terjala dve smrtni žrtvi," so dejali na inštitutu. Oblasti prebivalce zato pozivajo, da se izogibajo območjem, kjer se lava steka v ocean.
Pretok lave se je čez vikend medtem še povečal. Na Havajskem vulkanskem observatoriju (HVO) opažajo, da se je ob tem povečala tudi pogostost izbruhov, predvsem na vzhodem delu pobočja, kjer so se štiri zemeljske razpoke vdrle oziroma zrušile skupaj. "Rezultat je neprekinjena linija škropljenja in fontan lave," ponazarjajo in dodajajo, da sta se manj kot dva kilometra od obale prav tako združila dva prej ločena toka lave.
Geologi ob tem opozarjajo, da obnašanje tokov lave postaja nepredvidljivo, prebivalce pa pozivajo, da ravnajo v skladu z opozorili havajske civilne zaščite.
V noči iz petka na soboto je ob vulkanskem kraterju tudi močneje eksplodiralo, pri čemer se je več kot tri kilometre visoko v zrak dvignil oblak dima in vulkanskih plinov.
Več tisoč prebivalcev iz različnih območjih otoka je že zapustilo svoje domove. Po otoku je izbruhnilo tudi več gozdnih požarov.
"Priče smo zelo dinamiči situaciji," je na novinarski konferenci povedala geologinja Carolyn Parcheta iz observatorija. Prav tako je opozorila na tveganje oziroma pretečo nevarnost za eno od glavnih stanovanjskih območij.
"Lava je preplavila vzhodne dele vrtov Lanipuna in scenarij je strašljiv," je dejala Parcheta. "To me tudi najbolj skrbi - da bi ljudje lahko ostali ujeti."
Kljub skrbem glede varnosti v nekaterih naseljenjih območjih in da bi vulkanski pepel lahko povzročal težave v letalskem prometu, pa havajske oblasti poudarjajo, da tako otoška letališča kot tudi številne turistične znamenitosti ostajajo odprti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.