Iskanje pogrešanega mornarja Dina Miškića, ki je na noge dvignilo vso Hrvaško, se bo očitno nadaljevalo, čeprav so Francozi pred tedni oznanili prekinitev iskalne akcije, ki se je odvijala na območju, večjem od Jadranskega morja.
Kot poroča Slobodna Dalmacija, bo pogrešane mornarje zdaj pomagalo iskati tudi 80 jadrnic, ki se bodo udeležile regate Mini Transat med Kanarskimi otoki in otokom Martinique. Kot so povedali udeleženci regate, upajo, da bodo z budnim očesom in malo sreče našli pogrešane mornarje.
Novico so objavili v skupini na družbenem omrežju Facebook, ki budno spremlja iskanje mornarjev, po napovedi pomoči pa je člane skupine preplavilo navdušenje.
Vse odkar se je uradna iskalna akcija zaključila, si namreč člani skupine prizadevajo za njeno obuditev. Objavili so tudi fotografije vseh mornarjev. "Reševalne čolne tok verjetno nosi proti Karibom. Pridružite se nam in nam pomagajte tako, da delite fotografijo. Morda jih kdo vendarle opazi," so zapisali.
Mornarji so sicer pogrešani že od 26. septembra. Tedaj je 2000 kilometrov od francoskega otoka Martinique zaradi močnih valov, ki so bili posledica orkana Lorenzo, potonil vlačilec Bourbon Rhode s 14 ljudmi na krovu. Reševalne ekipe so našle tri preživele in štiri trupla, za sedmimi mornarji in tremi reševalnimi čolni pa se je izgubila vsaka sled.

'Na takšnih splavih se lahko preživi mesec dni'
Dragomir Mucić, upokojeni kapitan in član sindikata hrvaških pomorščakov, je za televizijo N1 že pred tedni pojasnil, kako delujejo rešilni čolni oz. splavi. "To so samonapihljivi splavi, ki se nahajajo na dvignjenem delu plovila. V tem primeru sta bila dva na levi in dva na desni strani. Na čoln so navezani z vrvjo in s hidrostatičnimi kljukami. Funkcija teh kljuk v primeru, da čoln potone, je, da splave, če jih nihče ne aktivira, aktivirajo one. Ti se napihnejo in razširijo ter obdržijo na površini. Nekateri imajo – ne vem, ali tudi v tem primeru – celo šotor za zaščito pred soncem oz. vremenskimi nevšečnostmi. Ti splavi ne potonejo, torej morajo nekje biti," je prepričan Mucić.
Vsak tak splav bi moral imeti tudi radar, ki se z njegovo aktivacijo sproži. "Trgovske ladje, ki bodo plule mimo, bi jih s svojimi radarji morale zaznati. Ali jih bodo, bomo še videli. Sem optimističen in upam, da bomo Dina in člane njegove posadke našli," je še dodal.
"Na teh splavih se lahko preživi tudi mesec dni, zato je treba iskati še naprej. Upanje umre zadnje," pa je bil prepričan tajnik v sindikatu Neven Melvan.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.