
Ko je Alen R. včeraj prišel na graško sodišče, je bila tam gneča nekoliko manjša, kot je marsikdo pričakoval. Sojenje je eden najbolj "težko pričakovanih sodnih dogodkov" pri sosedih. Statistika njegovega lanskega moriskega pohoda z avtomobilom po obljudeni ulici je krvava. 4 mrtvi, 36 ranjenih, žrtev se je lotil tudi z nožem.
V "občinstvu" so bili na prvi dan obravnave številni radovedneži – novinarjem avstrijskega krone.at je marsikateri obiskovalec prostodušno priznal, da je tam, ker je primer zanimiv. Med takšnimi je bil tudi filmski ustvarjalec iz Hamburga. "Storilec je cel misterij, zato je primer fascinanten," je dejal.
Manj senzacionalno se je vse skupaj zdelo ženski, ki je dogajanje spremljala pri vratih. "Moja hči je bila povožena na Herrengasse in hudo poškodovana. Stara je 21 let, študentka. S svojim dejanjem jo je iztrgal iz življenja, ki ga je poznala," pove mati. Mlada študentka je namreč zadnje leto posvetila boju, da bi znova hodila. Kljub temu večino časa še vedno potrebuje invalidski voziček. Proces, po mnenju svojcev več žrtev v prvi vrsti sprevržen spektakel storilca, njenemu okrevanju ne koristi, ocenjuje mama: "Vso noč je jokala. Sem ni želela priti, ker tega človeka ne želi videti. Sojenje je znova zbudilo vse spomine. Ampak jaz to prisotnost tukaj potrebujem. Moram videti."
V sodni dvorani, kjer so za varnost poskrbeli še bolj kot ob procesih proti džihadistom, je bil tudi Edwin Benko. Na dan napada je delal kot reševalec, bil je med tistimi, ki so od blizu videli najhujše. Dejal je, da je zanj pomembno, da se dejanje jasno obsodi.
A prav tu se zaplete. V središču procesa je namreč vprašanje prištevnosti storilca. Njegovih žrtev in očividcev njegova morebitna bolezen, prividi ali kaj tretjega enostavno ne ganejo. "To so poceni izgovori, ki so smešni. Nobena osebna travma ne more biti izgovor za takšno dejanje," novinarjem pove ženska, ki je bila na dan dogodka na ulici, kjer se je zgodil napad. "Edina primerna kazen zanj je, da vse življenje preživi v zaporu. Sicer bo Gradec vstal!" je odločna.
Tožilstvo je vabilo na prostor za priče poslalo 130 ljudem, med drugim tudi županu mesta Siegfriedu Naglu, ki je bil v času dogajanja na prizorišču s svojo vespo. Videl je, kako je Alen R. Z avtomobilom zadel prve žrtve. Državni tožilec je prepričan, da je med morilskim pohodom še kako dobro vedel, kaj počne. Ali se s tem strinjajo, bodo na koncu odločili porotniki. Obramba trdi drugače – da je bil neprišteven.
Alen R. zase trdi, da je žrtev. Najprej vojne v BiH, od koder je morala pobegniti njegova družina, nato avstrijske družbe, ki ga je zavračala. Menda predvsem ženske, zaradi česar je soprogo, ki je nato pred njegovim nasilnim vedenjem pobegnila v varno hišo, najti v BiH. Tudi z delodajalci se ni razumel prav dobro, v kratkem času je dobil 11 odpovedi.
Če so njegove žrtve želele opravičilo in izjavo, da prevzema krivdo za svoje dejanje, so s sodišča - vsaj kar se tiče prevzemanja odgovornosti - včeraj odhajale razočarane. Alen R., odet v bela oblačila, je razložil, da "je umirjen človek". Na dan napada naj bi šel v mesto na zmenek – preiskovalci sicer trdijo, da ženska, s katero naj bi se sestal, ne obstaja, nato pa med potjo slišal strele in postal paničen.
Med ljudi naj bi zapeljal, ker "je njegova vožnja nekoliko zarjavela". Čeprav ima vozniško dovoljenje od 18. leta. Težava naj bi bila, da ga soproga, preden je pobegnila v varno hišo, menda ni nikamor pustila. Dejal je še, "da mu je žal", da ni želel nikogar ubiti, samo za lastno življenje se je bal.
Je pa bilo tokrat prvič, da je dejal, da mu je žal. Sodniku je povedal, da zato, ker ga doslej ni še nihče vprašal, če mu je žal. V tem času je imel sicer uradne diagnostične pogovore z več psihiatri.
Usodnega dne naj bi imel občutek, da mora bežati pred tastom, ki da mu želi škodovati. Tudi za nekdanjo soprogo nima lepih besed. Z obtožbami o nasilju naj bi mu želela le škodovati. Zanikal je tudi, da bi jo silil nositi burko in izjavil, da pravzaprav ni musliman, ampak kristjan. Zatrdil je tudi, da ga ni ogrožal le tast, grozili naj bi mu tudi rojaki iz Bosne in turška mafija. Ker se je počutil ogroženega, naj bi na dan morilske vožnje tudi z nožem napadel zakonski par. Ker sta bila "preblizu avtomobila".
Priče se z njegovo razlago niso strinjale. Župan Nagl je dejal, da je imel občutek, da se storilec načrtno zaletava v žrtve, ki "so po zraku letele kot lutke".
Za veliko čustev v sodni dvorani pa so poskrbela pričanja žrtev. Soproga enega od umrlih, tudi sama hudo poškodovana, je z zlomljenim glasom povedala, da se še vedno ničesar ne spomni. Medtem ko je ženska, ki je dva meseca okrevala v bolnišnici, nato pa še štiri mesece v rehabilitacijskem centru, je dejala, da ji je uničil življenje. "Ne gre samo za fizično, ampak tudi psihično bolečino. Začeti sem morala znova.«
Medtem ko žrtve še sestavljajo koščke uničenih življenj, Alen R. že ve, kakšna kazen bi bila zanj primerna. Obravnava v psihiatrični bolnišnici. Trenutno je že v takšni ustanovi, kjer dobiva tudi zdravila, ob tem pa se udeležuje še glasbene terapije.
Sojenje bo trajalo do konca mesece, četudi bi ob razdeljeni stroki porota odločila, da je Alen R. neprišteven, pa mu lahko sodišče izreče ukrep, po katerem bo iz družbe izločen do konca življenja.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.