Velik del Evrope se tudi danes "praži" v tropski vročini, ki je samo v Franciji doslej terjala devet življenj. V Španiji je zaradi hude sončarice danes umrl 32-letni moški, medtem ko je po vsej Evropi zaradi vročine do zdaj umrlo 16 ljudi. V Veliki Britaniji so medtem zabeležili rekord. Tako vročega julijskega dne, kot je bil danes, doslej še niso imeli.
Temperature po Evropi že več dni zapored presegajo 30 stopinj Celzija in so doslej terjale 16 življenj. Oblasti zatrjujejo, da so s pomočjo ukrepov, sprejetih po vročinskem valu leta 2003, preprečili ponovitev katastrofe izpred treh let, ko je v Evropi zaradi dehidracije in sončarice umrlo kar 35.000 ljudi, večinoma starejših.
Parižani so si danes sicer vsaj malo oddahnili, saj so mestne oblasti končno odprle vsakoletno umetno zgrajeno plažo vzdolž reke Sene. Letos so plažo razširili tudi na levi breg Sene ter zgradili še drugi bazen, v katerem se lahko Parižani in turisti vsaj malce ohladijo.
Tudi v Veliki Britaniji se letos spopadajo s temperaturami, kakršne so sicer v Evropi značilne kvečjemu za mesta, kot sta Rim in Atene. Južno od Londona so v sredo izmerili 36,3 stopinje Celzija, danes pa še 0,2 stopinje več, kar je najvišja temperatura, kadarkoli zabeležena v mesecu juliju v Veliki Britaniji.
Iz Belgije danes poročajo o kar 37 stopinjah Celzija, uničujoča vročina pa ne prizanaša tudi Danski. Z njo so povezani tudi vse hujša suša in požari; o slednjih poročajo predvsem iz Francije, Portugalske in Hrvaške.
V Nemčiji so medtem sporočili, da se je zaradi izredno visokih temperatur ponekod nevarno povečala koncentracija ozona. Kot je povedal predstavnik nemškega zveznega urada za okolje, lahko zrak očistijo le še hude nevihte.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.