Ta teden se je na sodišču v ameriški zvezni državi Teksas začelo sojenje nekdanjemu marincu, 27-letnemu Eddieju Rayu Routhu, ki je leta 2013 s svojim polavtomatskim orožjem ubil ostrostrelca Chrisa Kylea in njegovega prijatelja Chada Littlefielda.

Nikoli do zdaj v javnosti ni bil razkrit motiv za njegovo dejanje, vedelo se je le, da trpi za posttravmatskim stresnim sindromom, zaradi česar sta ga Kyle in Littlefield tudi peljala na strelišče jugozahodno od Dallasa– želela sta mu pomagati. V petek pa je policist Gene Cole, ki je bil tedaj namestnik šerifa v okrožju Erath, na sodišču pričal, kako ga je 22. junija, ko je bil Routh že v zaporu, slišal govoriti o razlogu, zakaj je to storil.
"Rekel je: Ustrelil sem ju, ker nista govorila z menoj. Peljali smo se v avtomobilu in sedel sem na zadnjih sedežih, onadva pa se nista hotela pogovarjati z menoj. Samo peljala sta me na strelišče in zato sem ju ustrelil. Imam slabo vest, ampak mislim, da sta mi že oprostila," je Cole citiral Routha.
Teksaški policist David Armstrong pa je na sodišču povedal, da so preiskovalci, ki so po kaznivem dejanju preiskali Routhov dom, našli marihuano, na pol prazno steklenico viskija in antipsihotike, ki so bili napisani na njegovo ime.

Routha obtožnica bremeni dvojnega umora. Sam je sicer dejanje priznal, a njegov odvetnik se sklicuje na njegovo neprištevnost. Kot pravi, je bil Routh tedaj v stanju tako močne psihoze, da se ni zavedal, da je, to kar je storil, narobe.
Tožilec za Routha ne bo zahteval smrtne kazni, pač pa dosmrtno zaporno kazen brez možnosti pogojnega izpusta. Če bo spoznan za neprištevnega, pa bo preostanek življenja verjetno preživel v psihiatrični bolnišnici.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.