V grški prestolnici ni miru. Hrvaška nacionalna televizija poroča, da so "oboroženi anarhisti ugrabili" njihovega novinarja Josipa Šarića in snemalca Juruja Ožića Bebeka. "Ugrabitelji so ju odpeljali v stavbo Politehnične fakultete, odvzeli so jima kamero in potna lista. Na prostost so ju spustili šele po pogovoru z vodjo protestov. Na protestih sodelujejo tudi podporniki iz Italije, Poljske in drugih držav," poroča hrvaška nacionalna televizija.
"Mlajši delujejo, kot da bi bili omamljeni. Najverjetneje so na speedu ali ekstaziju. Zadrževali so nas približno 45 minut. V stavbi fakultete jih je okoli tri tisoč. Trudila sva se umiriti situacijo. Mlajši so taki, da popolnoma znorijo, če vidijo kamero ali fotoaparat. Skrbelo naju je za potna lista in mobitela, saj se ne bi mogla vrniti domov. Vse sva dobila nazaj, le kaseto iz kamere so nama odvzeli,“ je povedal novinar Šarić. Dodaja, da je vodja protestnikov star od 45 do 50 let. "Vodilni so starejši, mladino pa pošiljajo na ulice v boj. Izpustili so nas le zato, ker nismo iz Evropske unije in ZDA,“ dodaja hrvaški novinar.
Ponoči nasilje
Včeraj je potekal miren protestni shod v spomin 15-letnemu Aleksandrosu Grigoropoulosu. In ko je že vse kazalo, da se bodo strasti končno umirile, je znova počilo.
Nasilni protesti so izbruhnili v središču Aten. Protestniki so na policiste metali molotovke. Napadli so tudi policijsko postajo v bližini okrožja Eksarhia, kjer je pred osmimi dnevi pod streli policista umrl 15-letni deček . Pri tem so kričali: "Morilci, ven!“ Protestniki so razbili tudi nekaj bank blizu politehnične univerze. Policisti so na napade odgovorili s solzivcem.
Policisti so nato napadli tudi protestnike, ki so se zbrali na mirnem shodu v spomin na umrlega. Udeleženci se namreč niso hoteli odmakniti od stavbe parlamenta in grobnice neznanega vojaka. Ker niso ubogali ukazov, bili pa so mirni in nenasilni, so jih policisti napadli.
Dopisnik britanske televizijske hiše BBC iz Aten je poročal, da je skupina približno 100 zamaskiranih protestnikov nasilno obračunala s policisti. Nato so se odpravili na uničevalni pohod po mestu. Prevračali so avtomobile in razbili nekaj trgovin. Podtaknili so ogenj v treh bankah in vdrli v urad ministrstva za okolje in prostor.
Življenje v grški prestolnici se je prilagodilo nasilnim izgredom. Lastniki lokalov in trgovin so v strahu za svoje imetje. Zato so poslovanje zaključili že zgodaj popoldne, okna pa so zabili z deskami.
"Zdaj ne gre le za smrt dečka, temveč za življenje. Protestniki zahtevajo odstop vlade premierja Kostasa Karamanlisa, mnogi pa se predstavljajo kot anarhisti. Izrazili so zadovoljstvo, da uporabljajo nasilne akcije, s pomočjo katerih želijo prisiliti vlado k odstopu,“ poročajo tuji mediji. Mladi so nezadovoljni z gospodarskimi ukrepi in izobraževalnimi reformami vlade.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.