
Več kot dve desetletji po tem, ko so italijanskega bankirja Roberta Calvija našli obešenega pod londonskim mostom Blackfriars, se je pet obtoženih znašlo pred sodiščem. Obtoženi so, da so ubili "božjega bankirja", ki je imel tesne stike z Vatikanom.
Ko so Calvija junija 1982 našli mrtvega, so sprva potrdili, da je šlo za samomor. Britanska policija je prišla do zaključka, da se je Calvi zadušil, vendar so se kmalu pojavili dvomi. Iz krogov blizu italijanskega državnega tožilstva pa je bilo slišati, da naj bi bil "božji bankir" žrtev akcije, ki naj bi jo skupaj načrtovali mafija in tajna loža P2.

Aprila letos je rimsko sodišče potrdilo obtožnice za zakladnika mafijske organizacije 'Cosa Nostra' Pippa Cala, Ernesta Diotallevija, sardinskega finančnika Flavia Carbonija in njegovo nekdanjo prijateljico Manuelao Kleinszig. Peti obtoženec, Silvano Vittor, se je četverici obtoženih pridružil kasneje.
Avstrijka Kleinszigova je bila v času umora stara 19 let in je bila prijateljica nepremičninskega barona Carbonija. Očitajo ji, da je sodelovala s tremi obtoženimi. Zdaj je stara 44 let in pravi, da s Carbonijem "nima več opravka".
1974: Calvi postane direktor Banco Ambrosiano
1981: obtožen korupcije, na podlagi varščine se brani na svobodi
11. junij 1982: zapusti Italijo s kovčkom dokumentov
18. junij 1982: najdejo njegovo truplo
julij 1982: mrliški oglednik oceni, da je naredil samomor
julij 1983: izvedensko mnenje v preiskavi je, da je bil storjen zločin
1998: sodni izvedenci izkopljejo Calvijevo truplo
oktober 2002: forenziki ugotovijo, da je bil Calvi umorjen
julij 2003: objavijo imena štirih osumljencev, italijansko tožilstvo se osredotoči na dokaze o milijonih dolarjev, ki so bili nekaj tednov pred Calvijevo smrto nakazani na razne bančne račune. Ti so bili odprti v državah, ki slovijo kot "off shore" davčne oaze za mednarodne utajevalce davkov.
september 2003: londonska policija obnovi preiskavo
april 2005: tožilstvo v Italiji obtoži četvorico osumljenih. Tožilci trdijo, da je Calvija umorila mafija, ker je 'zapravil' njen denar. V njegov umor naj bi bila vpleten tudi italijanski finančnik Licio Gelli, ki je bil vodja tajne lože P2 - prostozidarske organizacije, katere člani so bili vodilni italijanski politiki, poslovneži in vojaški častniki.
Zapletel se je v posle z mafijo in prostozidarji
"Božji bankir", ki je vodil ugledno Banco Ambrosiano, se je pred svojo smrtjo zapletel v finančne transakcije z vatikansko banko IOR, tajno ložo P2 in mafijo, pri čemer je iz banke v letih 1972 do 1981 "izpuhtelo" več kot 1,3 milijarde dolarjev. Banka Ambrosiano je bila do svojega propada največja zasebna finančna ustanova v Italiji, ki je tesno sodelovala tudi z Vatikanom. Ko mu je po odkritju finančnega škandala začelo "goreti pod nogami", je Calvi zapustil Italijo in se zatekel v Veliko Britanijo.
Največji bančni bankrot
Propad banke Ambrosiano je bil največji italijanski bančni bankrot po drugi svetovni vojni, čigar ozadje je še vedno zavito v meglo. Več kazenskih procesov, ki so sledili po bankrotu banke, se je končalo z visokimi zapornimi kaznimi. Vpletenost Vatikana ni bila povsem pojasnjena, banka Ambrosiano, ki so jo morali zapreti, pa je zapustila dolgove v višini več kot 500 milijonov evrov.
Ob tem so se pojavljali namigi o nezakonitih poslih in vpletenosti visoke politike. Pred svojo smrtjo je Calvi za nekaj dni izginil brez sledov, pri sebi pa naj bi imel torbo z obremenilnimi dokumenti o vodilnih italijanskih politikih.

V zadnjih mesecih je rimsko državno tožilstvo obnovilo preiskavo, pri čemer izhaja iz stališča, da je umor Calvija naročila mafija. Bankir naj bi namreč s svojimi poslovnimi potezami izgubil preveč denarja, ki ga je vlagala mafija v banko, prav tako je preveč vedel o njenih finančnih transakcijah.
Sojenje, ki se je ob strogih varnostnih ukrepih začelo danes, se bo po začetnih procesnih formalnostih nadaljevalo v novembru.