Povod za današnji protestni shod je bila nesreča v jedrski elektrarni Fukušima, ki je bila poškodovana v silovitem potresu in cunamiju 11. marca. Zaradi težav v nuklearki, v kateri je prišlo do radioaktivnega sevanja, so morali evakuirati več tisoč ljudi.
"Skrbi nas. Pred Fukušimo nisem razmišljal o tem, toda sedaj moramo ukrepati, moramo storiti nekaj za naše otroke," je dejal eden od udeležencev shoda, ki je potekal pod naslovom Parada za spremembo energije. Podobno je razmišljala tudi ena od udeleženk shoda, ki je menila, da je treba mobilizirati ljudi, kot se je to zgodilo v drugih državah, na primer v Nemčiji.
Direktor okoljevarstvene organizacije Greenpeace na Japonskem Džuniči Sato, ki je bil med organizatorji protesta, je dejal, da je doslej proti jedrski energiji protestiralo le malo ljudi. "V minulih mesecih so se vsi osredotočali na žrtve cunamija ... V tujini pa so nemudoma zagrabili vprašanje energije," je dejal in ob tem izrazil prepričanje, da bo mobilizacija ljudi na Japonskem narasla.
Na še enih demonstracijah proti jedrski energiji, ki so potekale le nekaj kilometrov stran pod geslom Antitepco, v parku Šiba, pa se je zbralo okoli 2000 ljudi. Tepco je družba, ki med drugim upravlja jedrsko elektrarno Fukušima, vse od nesreče pa je bila deležna ostrih kritik, da ob katastrofi ni ustrezno ukrepala.
Pred cunamijem, zaradi katerega se je ustavilo več japonskih jedrskih elektrarn, je Japonska iz svojih nukleark pridobila okoli 30 odstotkov električne energije. V marčevskem potresu in cunamiju je umrlo oziroma je še vedno pogrešanih več kot 26.000 ljudi.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.