Italijanski reševalci še vedno iščejo pogrešane od petkove nesreče na ladji Costa Concordia, ko je ladja ob obali toskanskega otoka Gigilio nasedla na skali. Med pogrešanimi je tudi 26-letna Perujka Erika Sorio, ki je bila na ladji zaposlena kot natakarica. Njen oče Saturnino Soria je včeraj, ko so začasno ustavili iskanje pogrešanih, saj je ladja nekoliko zdrsnila s skale in je grozilo, da bi jo lahko potegnilo v globino, vztrajal, da morajo iskanje pogrešanih nemudoma nadaljevati.

"Včeraj in danes nisem dobil nobenih natančnejših informacij o njej. Kot kaže, se položaj za mojo hčer slabša," je povedal. "Morajo jo najti. Živo ali mrtvo. To, da ne vemo, kaj se ji je zgodilo, nas ubija," je še dejal. Erika je ena izmed 45 Perujcev, ki so bili zaposleni na ladji.
Po poročanju Daily Mirrorja pa je pravi heroj reševanja preživelih postal 19-letni Britanec James Thomas, ki je bil na ladji zaposlen kot plesalec. Ko se je ladja nagnila na bok, se je znašel v predelu, iz katerega ni bilo mogoče priti brez lestve. Ker te niso imeli, je Thomas s svojim telesom številnim potnikom pomagal, da so prišli v predel ladje, ki je vodil do reševalnih čolnov. Thomas je sicer medtem že prišel v Veliko Britanijo.
Preživeli pripovedujejo o kaosu, ki je sledil takoj po nesreči
Včeraj so se namreč v svoje države že vračali potniki, ki so jo odnesli brez posledic. V Miami sta se tako vrnila tudi Jay Garcia in njegova partnerica Connie Barron. 62-letni Garcia je ob vrnitvi povedal: "Verjemite mi, bilo je noro, kaotično, neverjetno". "Ko smo se vkrcavali na reševalne čolne, je bilo tako kaotično, tako noro, da so se ljudje med seboj prerivali. Čolni so bili prenapolnjeni. V glavnem so se vkrcavali kuharji in natakarice, ki pa niso vedeli, kako spustiti čolne v vodo," je nadaljeval.

Na potopljeni italijanski ladji je bilo tudi okrog 100 hrvaških državljanov. Brodolom so preživeli vsi in se pretreseni že vrnili v domovino. Premraženi, izčrpani, vendar srečni, da so preživeli, so se vrnili v domovino. "Kričanje, panika, otroci so jokali, iskali smo se ... Bilo je strašno," je spomine na dogodke strnil eden od potnikov.
Brazilski turist Eyke Squef je ob vrnitvi v domovino dejal, da je bila njegova izkušnja grozljiva. Mislil je, da bo umrl, pri tem pa pojasnjuje, da so mu misli v paniki ves čas bežale in ni vedel, kaj storiti. Tudi Argentinka Maria Ines Leona De Avalos je pojasnila svoje izkušnje. "Vsi čolni so izginili. Z njimi se niso vrnili po nas. Bilo nas je okoli 80 in nekdo z ženskim glasom – predvidevam, da je bila članica osebja – je zavpil, da moramo skočiti v vodo. Druge izbire nismo imeli," je povedala.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.