"Čas je, da zažgem baretko in pokopljem modro obleko," je v članku za revijo Vanity Fair zapisala Monica Lewinsky, ki je po več kot desetletju stopila iz sence in se prvič nasploh razpisala o aferi z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom. "Globoko obžalujem to, kar se je zgodilo med mano in njim. Naj povem še enkrat. Globoko. Obžalujem. Kar. Se. Je. Zgodilo." je zapisala.
40-letnica, ki je molčala toliko časa, da so se pojavile govorice, da so ji Clintonovi plačali za molk, pravi, da nič ne bi moglo biti dlje od resnice. Za objavo članka se je odločila, ker jo je ganila zgodba 18-letnega Tylerja Clementija, ki je storil samomor, potem ko so ga kamere ujele, kako poljublja drugega moškega. "Moja mama je ob tem podoživljala leto 1998. Ni me izpustila izpred oči. Bedela je ob moji postelji, noč za nočjo, ker sem tudi jaz razmišljala o samomoru. Sram, prezir in strah, da bom dobesedno ponižana do smrti so povzročili, da se je bala za moje življenje. Samomora sicer nisem nikoli poskušala storiti, sem pa o tem večkrat razmišljala," priznava Lewinskyjeva.
V članku poudarja, da je bila celotna zadeva s Clintonom sporazumen odnos med dvema odraslima osebama. A javno ponižanje, ki ga je ob tem doživela, je usmerjalo potek nadaljnjih dogodkov. "Seveda, moj šef me je izkoristil, a vztrajam pri tem, da je bilo vse sporazumno. Vsakršna 'zloraba' je prišla pozneje, ko sem postala grešni kozel, ko je on poskušal ostati na položaju in oprati svoje ime. Njegova administracija, njegovi politični nasprotniki, mediji in javnost so me ožigosali. In to je z menoj ostalo vse do danes, ker je on imel moč," piše Lewinskyjeva.
Po škandalu, nadaljuje, je zavrnila številne ponudbe, s katerimi bi, če bi le povedala svojo plat zgodbe, lahko zaslužila vrtoglave zneske. Preselila se je v London, Los Angeles, New York, Portland in Oregon – povsod je imela številne razgovore za službo, a so vsi potencialni delodajalci taktično namignili, da zaradi njene preteklosti pač ni ustrezna za delavno mesto. "V nekaterih primerih pa sem bila prava iz povsem napačnih razlogov. Delo bo zahtevalo, da se udeležujete družabnih dogodkov. In seveda bi bilo tam ogromno novinarjev," še piše.
Lewinskyjeva pravi, da ji je Clementijeva tragedija odprla oči, a se je odločila, da bo njena zgodba drugačna. "Odločila sem se, da vzamem glavo iz peska, prevzamem vajeti in dam smisel svoji preteklosti. Mogoče bom s svojo zgodbo pomagala drugim v najtemnejših trenutkih ponižanja," je še zapisala. Njen smisel so tako postali ljudje, žrtve, ki so doživele podobno ponižanje. O tem je treba začeti javno govoriti, še dodaja. "Česa me bo to stalo, pa bomo videli kmalu," zaključuje.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.