
Mednarodno srečanje, na katerem so razpravljali o tem, kako ustaviti nasilje v Darfurju in pomagati tamkajšnjemu prebivastvu, se je končal brez konkretnih pobud. Zbrani – med njimi so bili generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, visoki predstavniki Evropske unije, osmih industrijsko najbolj razvitih držav sveta in zaveznice Sudana Kitajske ter številnih človekoljubnih organizacij – so sicer obljubili politično pomoč in podporo mirovnim silam, podrobnosti o tem, kako nameravajo ustaviti že več kot štiri leta trajajoče nasilje, pa niso ponudili.
"Podvojiti moramo naša prizadevanja. V tem duhu je potekala današnja konferenca,“ je po njenem zaključku dejala ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice. Poudarila je, da vlada v Kartumu tokrat ne sme požreti obljube, da bo dovolila namestitev 23 tisoč pripadnikov mirovnih sil na zahodu Sudana. Dodala je, da se bo morala sudanska vlada v nasprotnem primeru soočiti s posledicami, torej novimi sankcijami Združenih narodov.
Gostitelj srečanja, vodja francoske diplomacije Bernard Kouchner, pa je izpostavil, da je treba poiskati politične rešitve. Po koncu konference je bil optimističen. "Prihodnost za Darfur je svetlejša. Obstaja lučka na koncu tunela," je dejal. Kitajska, ki je gospodarsko močno povezana s Sudanom, pa je sporočila, da so v Kartumu pripravljeni na "sesti za pogajalsko mizo kadar koli in kjer koli“. To naj bi posebneme kitajskemu odposlancu Liu Guidžinu povedal sudanski predsednik Omar Hasan al Bašir.
Koga ni bilo
Sudan se konference ni udeležil, v Parizu pa ni bilo niti predstavnikov Afriške unije, menda zaradi skeptičnosti glede namena srečanja in ker tako kot Sudan ni bila vključena v načrtovanje konference. Tudi iz Čada, kamor je iz Darfurja prebegnilo že več deset tisoč beguncev, niso na konferenco poslali nikogar.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.