Delegacija posebnega odbora Evropskega parlamenta, ki preiskuje dejavnosti ameriške obveščevalne agencije CIA v Evropi, je kritizirala poljske oblasti zaradi nesodelovanja glede skrivnih zaporov CIA za zasliševanje terorističnih osumljencev v državi. "Nikjer drugje nismo zasledili manjše pripravljenosti na sodelovanje kot na Poljskem," je dejal predsednik tega odbora, portugalski evropski poslanec iz Evropske ljudske stranke (EPP) Carlos Coelho.
" Imam občutek, da se novinarji in evropski poslanci pri tem vprašanju soočamo z isto težavo: premajhnim sodelovanjem in zavračanjem posredovanja informacij," je še dejal Coelho po tridnevnem obisku na Poljskem, ki ga je delegacija odbora začela v ponedeljek. Dodal je, da se člani odbora med obiskom v nasprotju z načrti niso sešli z nobenim predstavnikom poljskega parlamenta ali vlade, z izjemo podsekretarja v uradu poljskega premiera. Odbor naj bi poročilo o obisku pripravil do konca meseca, o njem pa bo evropski parlament predvidoma razpravljal februarja.
Delegacija odbora je sredi oktobra že obiskala Romunijo. Član odbora Claudio Fava je po obisku dejal, da pristankov letal CIA s terorističnimi osumljenci na romunskih letališčih ni mogoče izključiti, čeprav naj romunske oblasti ne bi vedele za to. Preiskavo o letih CIA, ki so jo uvedle romunske oblasti, pa je ocenil kot površno.
46-članski začasni odbor, ki preiskuje obstoj skrivnih zaporov CIA za zasliševanje terorističnih osumljencev na evropskih tleh ter uporabo evropskih letališč za njihove prevoze, je Evropski parlament ustanovil v začetku leta. Odbor med drugim skuša ugotoviti, kaj so o delovanju CIA v resnici vedele vlade evropskih držav in ali so bili vpleteni državljani EU. Poslanci lahko v primeru, da odkrijejo dokaze o vpletenosti članic EU v te aktivnosti, proti njim predlagajo ukrepe oz. celo sankcije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.