Tujina

Molitve za obtoženca

Haag, 16. 04. 2007 12.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na sodišču za vojne zločine v Haagu se je začelo sojenje za vojne zločine v Makedoniji.

Ljube Boškovski
Ljube Boškovski FOTO: Reuters

Na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je danes začelo prvo sojenje za vojne zločine v Makedoniji. Na zatožni klopi sta bivši makedonski notranji minister Ljube Boškovski in bivši makedonski policijski inšpektor Johan Tarčulovski, ki sta obtožena vojnih zločinov med policijsko akcijo avgusta 2001 v vasi Ljuboten severno od Skopja.

Tožilec Dan Saxon se je v uvodni izjavi osredotočil na dokazovanje, da je takrat v Makedoniji potekal oborožen konflikt med dvema organiziranima in dobro oboroženima skupinama - makedonskimi varnostnimi silami in albansko Osvobodilno narodno vojsko (ONV) - in da je bil Boškovski glavni odgovoren za policijo, ki je izvedla akcijo. Njegova obramba zanika obstoj tovrstnega konflikta, zaradi česar po mnenju obrambe tudi ne more biti obtožen.

Kot navaja obtožnica, je bilo med akcijo ubitih sedem albanskih civilistov, okoli sto jih je bilo pregnanih z domov, pretepenih ali mučenih, okoli 30 hiš in drugih gospodarskih objektov pa je bilo požganih. 44-letni Boškovski in 33-letni Tarčulovski sta obtožena umora, namernega uničevanja vasi ter krutega ravnanja med omenjeno policijsko akcijo, ki je potekala od 12. do 15. avgusta 2001.

Boškovski, ki je bil minister za notranje zadeve od maja 2001 do novembra 2002, je obtožen po poveljniški odgovornosti, oba pa sta se pred pred haaškim sodiščem že izrekla za nedolžna. Tarčulovski naj bi usklajeval in vodil napad na Ljuboten.

Maščevanje za smrt osmih Makedoncev

Kot navaja obtožnica, je bila akcija makedonskih varnostnih sil maščevalni ukrep za smrt osmih makedonskih vojakov, ki so bili ubiti dan pred začetkom akcije, 11. avgusta 2001, blizu omenjene vasi, ko so s tovornjakom naleteli na mino.

Akcija je potekala v času, ko so v prvi polovici leta 2001 predvsem na severozahodu države potekali spopadi makedonskih sil z oboroženimi albanskimi uporniki. Krizo so nato razrešili z dialogom in 13. avgusta 2001 sklenili Ohridski mirovni sporazum, v skladu s katerim so morali albanski uporniki izročiti orožje v zameno za politične reforme, s katerimi so Albanci dobili več pravic.

Makedonska vlada je v nedeljo izrazila pričakovanje, da bo sojenje v Haagu "pošteno, objektivno in transparentno", pri tem pa ponovila, da bo nadaljevala z moralno, finančno in institucionalno podporo obtoženima in njunima družinama. Mnogi Makedonci ju imajo sicer za junaka. V nedeljo se je tako več sto njunih privržencev zbralo na maši pred glavno cerkvijo v Skopju, ki jo je v živo prenašala televizija, pa tudi v drugih cerkvah po državi so molili zanju.

Sojenje se bo nadaljevalo 7. maja, ko bo tožilstvo začelo s predstavljanjem dokazov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User100651
16. 04. 2007 15.59
Sloboda Boskoskemu!!!! Glavata gore!