Odvetnik Ratka Mladića je sporočil: Mladić poziva javnost, da ne povzroča nemirov zaradi njegove aretacije ter da se na ulicah zaradi njega ne preliva kri. To je v izjavi za javnost sporočil Miloš Šaljić.
"Njegovo zdravstveno stanje je nespremenjeno, še naprej je zmeden in želi, da ga pregleda tudi Slavica Đukić Dejanović," je še dodal Šaljić. Đukić Dejanovićeva je dolgoletna članica Socialistične stranke Srbije (SPS), stranke nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića.
Šaljić je še sporočil, da bo pritožbo vložil v ponedeljek. Potrdil je, da so Mladiću izpolnili željo ter da je dobil jagode in televizijo, sedaj pa si še želi, da ga obiščeta stara prijatelja, novinarka Ljiljana Bulatović in Mićo Grubor.
Bi lahko Mladića ugrabili?
Nekateri poznavalci razmer so začeli namigovati, da bi lahko Mladića med procesom izročitve ugrabili. Ko je včeraj še predsednik srbskega nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić dejal, da datuma in ure izročitve Mladića haaškemu sodišču zaradi tveganja ne bodo objavili, je namreč med poznavalci završalo.
Predavatelj na beograjski Fakulteti za varnostne vede Zoran Dragišić je za srbsko spletno stran B92 dejal, da ta nevarnost ne obstaja. Dragišić opozarja, da ni nič neobičajnega, da oblasti skrivajo datum in uro izročitve, saj je to običajen postopek v primeru obravnave nevarnih zapornikov. Tako se bodo izognili vsem nepotrebnim zapletom pri prevozu vojnega zločinca v Haag. Prav tako meni, da trenutno v Srbiji ne obstajajo skupine, ki bi bile sposobne izvesti tako zahtevno akcijo, kot je ugrabitev Mladića. Prepričan je tudi, da bo srbska policija uporabila različne taktike, ki bodo zagotovile varnost. Najverjetneje bodo organizirali tudi kakšen lažni konvoj vozil, za katerega bodo novinarji in morebitni kriminalci menili, da prevaža Mladića. "Srbska policija ima izkušnje, saj je prevažala Slobodana Miloševića in Radovana Karadžića. Mislim, da se bo vse odvijalo brez težav," je še dodal.
Glede napovedanega jutrišnjega zborovanja Mladićevih podpornikov v središču Beograda, ki ga organizira Srbska radikalna stranka, je Dragišić dejal, da bo potekal brez večjih incidentov. Prav tako meni, da bo udeležba slaba, saj imajo ljudje druge skrbi, kot pa je aretacija Mladića. Razmišljajo namreč o tem, kako preživeti in kako se rešiti iz slabega ekonomskega položaja.
"Sodili bomo tudi Mladićevim pomagačem"
Srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je zatrdil, da bodo pred roko pravice privedli tudi vse, ki so v zadnjih 16 letih haaškemu obtožencu, nekdanjemu vojaškemu poveljniku bosanskih Srbov, pomagali pri skrivanju. "Nadaljevali bomo s preganjanjem vseh, ki so pomagali Mladiću in drugim, da so se skrivali pred roko pravice. S tem, ko so skrivali Mladića, so škodovali državi. Skrivanje haaškega ubežnika je hudo kaznivo dejanje," je dejal Vukčević.
Podobno kot srbski tožilec za vojne zločine je tudi srbski predsednik Boris Tadić za britansko mrežo BBC napovedal, da bodo preiskavo v primeru Mladić razširili tudi na odkrivanje oseb v vojski in politiki, ki so Mladiću pomagale, da se je v preteklih letih izognil aretaciji.
Orie potrdil spremembo obtožnice
Sodnik Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Alphons Orie je danes potrdil, da je spremenjena obtožnica za genocid proti Mladiću. Obtožnica proti Mladiću, ki je nemudoma začela veljati, je sicer enaka kot za nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića.
O svoji krivdi po vseh 11 točkah obtožnice naj bi se Mladić izrekel, ko se bo prvič pojavil pred haaškim sodiščem, to pa naj bi se zgodilo 48 ur po tem, ko ga bodo srbske oblasti predale Haagu.
"Molčal in kopal jame"
Mladić je kot fizični delavec delal v Zrenjaninu, zatrjujeta dva moška. Že včeraj se je oglasil 20-letnik, ki je dejal, da je z Mladićem delal na gradbišču, njegove besede pa je danes potrdila še ena priča. Moški, ki je prav tako kot študent želel ostati anonimen, je za spletno stran B92 dejal, da je bil Mladić molčeč, večinoma je le odgovarjal na vprašanja. Nihče od sodelavcev ni opazil, da bi imel Mladić, ki se jim je sicer predstavil z imenom Milorad Komadić, kakršne koli težave z zdravjem.
Sedaj 69-letni Mladić je na gradbišču kot nekvalificirani fizični delavec kopal jame za 13 evrov na dan. Njegovi sodelavci so sicer opazili podobnost s haaškim ubežnikom, Mladić ni niti skrival podatkov, kdaj se je rodil, niti tega, da je iz Republike srbske. A kljub temu si ni nihče drznil preveč resno razmišljati o tem, da koplje jame skupaj z Ratkom Mladićem.
Sicer se tudi srbski novinarji in javnost sprašujejo, kako je to sploh mogoče? Mladić naj bi še lani kopal jame, danes pa je popolnoma ostarel in slabega zdravja, desna roka naj bi bila delno ohromela, preživel naj bi kar dve kapi in podobno. Še srbski notranji minister Ivica Dačić je včeraj dejal, da je Ratko živel v zelo težkih pogojih, tako finančnih kot življenjskih, 10 let pa naj ne bi bil pri zdravniku.
Agentom ponudil žganje
Spletna stran srbskega častnika Blic prinaša nekatere podrobnosti o Mladićevi aretaciji, ki se razlikujejo od različice, po kateri naj bi pripadniki posebne enote notranje varnostne službe BIA na trebuhu ležečemu Mladiću zasegli dve pištoli.
Po pisanju Blica se je ob petih zjutraj z agenti BIA najprej srečal Branko Mladić, ki je pred domačo hišo začel pogovor s policisti. ''Ne preiskujte mi hiše, tukaj ne boste našli ničesar," naj bi dejal Ratkov sorodnik. Kljub temu so agenti za mizo v dnevni sobi naleteli na starca, ki ga je Branko predstavil kot Milorada Komadića. A ko so ga vprašali, ali je on Mladić, je moški razkril svojo pravo identiteto.
Na zahtevo Mladića naj bi Branko pred ljudi, ki so ga prišli aretirat, prinesel narezan pršut, sir in domače žganje. ''Popijte, vsak enega, okrepčajte se, pa gremo,'' je po pisanju Blica dejal Mladić, ki je presenečenim agentom BIA poleg stare in že neveljavne osebne izkaznice ter vojaške knjižice predal tudi dve pištoli.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.