Avtor prispevka: Valentin Areh

30-letni Al Sadr je med šiitskimi verskimi voditelji nepomemben in nizko rangiran verski klerik, z lastno oboroženo paravojaško milico in podrejenimi kleriki pa ima izjemen vpliv in politično moč. Največ privržencev ima med najrevnejšimi, neizobraženimi in mladimi šiiti.
Je najmlajši sin Mohameda Sadika al Sadrja, nekoč najvišjega šiitskega verskega voditelja, ki je bil ubit pred petimi leti. Po ukazu nekdanjega voditelja Sadama Huseina naj bi ga ubili pripadniki iraške tajne policije. Zaradi mladosti ima njegov sin nižji položaj v verski hierarhiji, od nadrejenih pa zahteva povišanje.

Razglaša se za edinega, ki lahko govori v imenu iraških šiitov. Zato je prišel v resen spor z najvišjimi šiitskimi političnimi in verskimi voditelji, vključno z najvplivnejšim, velikim ajatolo Al Sistanijem. Oktobra lani so se za nadzor nad dvema mošejema v Karbali pripadniki al Sadrjeve milice z orožjem spopadli za al Sistanijevimi privrženci.
Al Sadr nasprotuje demokratičnemu sistemu, svobodnim volitvam, nasprotuje avtonomiji Kurdov in vključitvi iraških kristjanov v vlado. S tiho podporo Irana zahteva oblikovanje države kot stroge islamske republike. Državo bi mlad radikalni muftija rad vodil sam. Za ministre bi imenoval verske voditelje. Prepričan je, da je demokracija v nasprotju z islamom in koranom.

Kot glavno oviro vzpostavitve iraške islamske republike Al Sadr vidi v okupacijskih silah, zlasti v Američanih, zato velja za odločnega nasprotnika ameriških sil. Pozval je k napadom na vse enote koalicijskih sil in na rušenje sekularne iraške vlade. Al Sadr je v pridigi v Nadžafu pred tedni pozdravil teroristične napade 11. septembra v Ameriki, v katerih je bilo ubitih 3000 ljudi in jih označil za božji čudež.
V svojih pridigah v mošeji je podprl samomorilske napade skrajnih islamskih organizacij v Izraelu, jude pa je po umoru ustanovitelja Hamasa šejka Jasina označil za skupino opic in svinj. Zaradi takšnih izjav je ameriški upravitelj v Iraku Paul Bremer sklenil za 60 dni prepovedati izhajanje Al Sadrjevega časnika, ki je širil njegove ideje. Al Sadr je zato sprožil množične proteste svojih privržencev.

Iraško sodišče je že pred meseci izdalo nalog za aretacijo radikalnega klerika in njegovega pomočnika Jakubija, oba so osumili umora rivalskega verskega voditelja v Nadžafu. Toda iraška policija zaradi močne Al Sadrjeve milice ni želela tvegati in ni aretirala osumljenih. Vroč kostanj so iraški policisti izročili Američanom, ki so aretirali Jakubija in poskušali aretirati še muftija Al Sadrja. Ta pa je sprožil pravo vojno proti policijskim silam, njegova milica je v najmanj osmih mestih napadla tuje sile.
Ahmed al Bagdadi, Sadrov klerik, je povedal: "Ne bojimo se Amerike. Preživeli smo Sadama Huseina, najbolj nevarnega diktatorja v zgodovini. Američani so zato v naših očeh zelo majhni."
Čeprav je ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld upornike imenoval peščica tatov, je jasno, da nikakor ne gre za peščico, da ima radikalni Al Sadr za sabo več tisoč borcev, ki so se jim pridružili tudi tisti, ki sicer radikalnega voditelja ne podpirajo, zato pa nasprotujejo ameriški okupaciji Iraka.