Johnson je že tako razgreto politično ozračje na Otoku, ki ga je v zadnjih dneh zaznamovala predvsem preložitev brexita in množični shod tistih, ki zahtevajo nov referendum, še dodatno razgrel s kolumno za Daily Telegraph - za katero naj bi po poročanju theneweuropean.co.uk prejemal kar okoli 300.000 evrov.
Zapisal je, da so Britanci "žrtve ponižanja", ker so "EU dovolili, da določi datum njihovega lastnega odhoda". "EU je tista, ki zdaj postavlja pogoje, zahteva še tretje glasovanje".
Tarča Johnsonove jeze je premierka Theresa May. "Morala bi opustiti sporazum, iti nazaj v Bruselj, postativi pogoje, ki so sprejemljivi tako za podpornike kot nasprotnike brexita," meni Johnson, ki je očitno v nekaj mesecih po prenehanju ministrske funkcije pozabil, da je to lažje reči kot storiti.
Zdaj se celo strinja s podaljšanjem "odhajanja" do leta 2021, če je to potrebno. "Čas je, da se deluje v duhu Mojzesa v času eksodusa in reče faraonu v Bruslju - pusti moje ljudstvo, naj gre," dramatično nadaljuje Johnson.
Kritiki so ob prispodobi iz Biblije seveda skočili pokonci. Izraelci so bežali pred suženjstvom, so ga opomnili. Veliki Britaniji nihče ne preprečuje odhoda, pravzaprav so imeli Britanci postavljen datum, ko bi lahko odšli - pa so sami prosili za podaljšanje.
Spet drugi pa so Johnsona vprašali, kaj pravzaprav napoveduje s takšnimi pozivi. "Ali nas vabi, da štirideset let po odhodu tavamo v puščavi?" so se spraševali tisti, ki poznajo zgodbo o tem, kako je ljudstvo po odhodu brezciljno tavalo, častilo malika, številni pa so umrli, preden so dosegli obljubljeno deželo.
Mayeva ugotavlja, da se tudi novo glasovanje ne bi razpletlo drugače
Medtem ko so bili odzivi na Johsonovo pisanje brutalni - pa ne prvič, preden je navdih iskal v Svetem pismu, se je namreč med drugim primerjal s Churchillom, pa se nadaljujejo realne (politične) težave Britancev.
Bitanski poslanci naj bi namreč ta teden še tretjič glasovali o ločitvenem sporazumu, a je Mayeva popoldne dejala, da "tako kot stvari stojijo", njen dogovor o odhodu iz EU nima dovolj podpore". Novega glasovanja tako v trenutnih okoliščinah ne bo.
Mayeva sicer še vedno ne podpira izstopa brez dogovora - razen če bi se s tem strinjali poslanci. Prav tako ni naklonjena zavlačevanju brexita preko zadnjega roka - 22. maja. Saj bi - tako premierka - potem morali Britanci spet sodelovati na evropskih volitvah, še naprej ne bi kontrolirali svojih meja in trgovine, to pa ni brexit, ki bi zadovoljil Britance. Mayeva izhod vidi v iskanju alternativ trenutnim vsebinskim okvirjem brexita ali pa v še enem referendumu.
Je pa poudarila, da njena vlada nasprotuje ideji, da bi parlament izvedel več nezavezujočih glasovanj o možnostih izstopa. Med drugim naj bi znova tehtali sporazum Mayeve, razmišljali o preklicu izstopa, še enem referendumu, tudi o izstopu brez dogovora. Premierka meni, da bi bil to slab presedan. Prepričana je, da bodo imeli poslanci dovolj možnosti, da razmišljajo o vseh teh možnostih, ne želi pa zagotoviti, da bi upoštevala izid tovrstnih glasovanj. Gre sicer večinoma za rešitve, ki so se v preteklosti že pojavile na mizi poslancev.
Britanski mediji sicer menijo, da se bodo poslanci vseeno odločili za glasovanja in s tem iz rok Mayeve vzeli nekaj kontrole nad brexitom. To bi jim končno omogočilo, da z brexitom storijo, kar bi radi, menijo nekateri analitiki. Tudi zato, ker Mayeva ni dokončno zavrnila možnosti, da bi upoštevala obliko brexita, ki bi imela največ poslanskih glasov.
Jeremy Corbyn, vodja laburistov je po današnjem govoru Mayeve sicer britansko vlado označil za "nacionalno sramoto".
Vrstijo pa se tudi pozivi k odstopu Mayeve, a ne manjka niti tistih, ki jih skrbi, da bi to državo pahnilo v še večji kaos. V Bruslju medtem ocenjujejo, da je vse bolj verjetno, da bo Združeno kraljestvo 12. aprila Evropsko unijo zapustilo brez dogovora.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.