Osama Bin Laden. Ime, ki se je zapisalo v zgodovino sveta. Arhitekt terorističnih napadov 11. septembra 2001, ki so vodili k novi ameriški obliki boja proti terorizmu. Najslavnejši terorist na svetu. Dolga leta ameriški sovražnik številka ena.
17 let po napadih, ki so spremenili svet, je prvič spregovorila mati Osame bin Ladna. Njegova družina ostaja vplivni del družbe Savdske Arabije ter spomina na preteklost, ki bi jo mnogi raje pozabili.
Na kavču v kotu sobe ponosno sedi Alia Ghanem. Njene lase pokriva rdeče roza naglavna ruta, blizu nje pa stoji uokvirjena slika njenega prvorojenca. Na stolih poleg nje sedita njena sinova, Ahmad in Hassan, ter njen drugi mož Mohammed al-Attas, ki je vzgojil vse tri fante, piše TheGuardian. Družina živi v Džedi, mestu, ki predstavlja dom več generacijam bin Ladnove družine.
Leta in leta Ghanem ni govorila o svojem sinu, sedaj pa je spregovorila v intervjuju za britanski medij, v času, ko se je na čelo kraljevine povzpel 32-letni prestolonaslednik princ Mohammed bin Salman. Dediščina Osame bin Ladna je prepletena s kraljevino, ki skuša dokazati, da je bil zgolj izobčenec odgovoren za napad 11. septembra – brez podpore države.
"Moje življenje je bilo zelo težko, ker je bil tako daleč stran od mene," pripoveduje mati, za katero je ustanovitelj Al-Kaide še vedno ljubljeni sin, ki je nekako izgubil pravo pot v življenju.
V sedemdestih letih svojega življenja se Ghanem spominja svojega prvorojenca kot plašnega otroka, ki je postal močan in pobožen v svojih dvajsetih letih, v času študija, ko so ga radikalizirali. "Ljudje na univerzi so ga spremenili, postal je drugačen človek," pripoveduje. Eden od moških, ki naj bi bil za to odgovoren, je Abdullah Azzam, član Muslimanske bratovščine.
"Bil je dober otrok, dokler ni spoznal nekaterih ljudi, ki so mu oprali možgane, ko je bil v zgodnjih dvajsetih letih. To lahko imenujemo kult. /.../ Govorila sem mu, naj se jim izogiba, in nikoli mi ni priznal, kaj počne, ker me je imel zelo rad."

Ali je kdaj posumila, da bo postal džihadist? "Nikoli mi ni padlo na pamet," pravi Alia in dodaja, da je bila izjemno razburjena, ko je spoznala, da je ubral to pot. "Nisem si želela, da se to zgodi. Zakaj bi vse kar tako zavrgel?"
Družina je Osamo zadnjič videla leta 1999, ko so ga obiskali v Afganistanu, kamor je odpotoval v 80. letih prejšnjega stoletja, da bi se boril proti ruski okupaciji.
Brata se ga spominjata drugače
Kljub besedam matere, ki za dejanja svojega sina krivi ljudi okoli njega, pa sta Osamova brata nekoliko drugačnega mnenja. "Takoj smo vedeli, da je Osama, v prvih 48 urah," pravi Ahmad glede napadov leta 2001. "Od najstarejšega do najmlajšega, vsi smo bili osramočeni. Vedeli smo, da se bomo morali spopasti z grozljivimi posledicami."
"Obstajata dva Osama bin Ladna," pa pravi princ Turki al-Faisal, nekdanji vodja obveščevalne službe, "tisti pred koncem sovjetske okupacije Afganistana in tisti za tem. Ni bil borec. Sam je priznal, da je omedlel med bitko".
Skušajo se otresti njegove dediščine
Kraljevina Savdska Arabija se že dolga leta trudi otresti podobe države, ki jo je Bin Laden pustil na Zahodu. Njegove dediščine se skuša otresti tudi njegova razširjena družina. V Džedi namreč sedaj živita tudi dve Osamovi ženi in njegovi otroci, ki pa ne smejo zapustiti kraljestva.
A prizadevanja družine, ki se skuša otresti preteklosti, bi lahko porušil Osamov 29-letni sin Hamza. Ta naj bi se trenutno nahajal v Afganistanu. Lani so ga ZDA uradno razglasile za "terorista", Hamza pa je po očetovi smrti uradno napovedal maščevanje za njegovo smrt.
Osamo bin Ladna so ameriški specialci ubili 2. maja 2011 v Pakistanu. Njegova smrt ostaja v skrivnost, posledice njegovih dejanj pa so vidne še danes. Iz regionalne veje Al-Kaide se je razvila samooklicana Islamska država, ki je v zadnjih letih postala sinonim skrajnega terorizma, njihova zastava pa simbol grozot, ki so jih sejali na zasedenih območjih.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.