Velika Britanija je lahko mirno spala. O divjanju izgrednikov, ki bi plenili trgovine, ne poročajo ne iz Londona ne iz drugih krajev, kjer so v preteklih dneh imeli težave. K mirni noči je pripomoglo več dejavnikov – na ulicah je ogromno policistov, sinoči je deževalo, hkrati pa so se že začele tudi sodne obravnave za tiste, ki jih je policija aretirala. Policija je od sobote, ko so se izgredi začeli, aretirala več kot 1100 ljudi, med tistimi, ki so že stopili pred sodnika, pa sta denimo tudi 11-letni fant in učitelj.
Kaj zdaj?
Kot piše Sky News, pa je še vedno prezgodaj, da bi lahko govorili, da so se razmere v britanski prestolnici vrnile v običajne tirnice. "Pogled na tisoče policistov na ulicah vsekakor ni normalen, kot tudi ni normalna podoba razbitih ulic in trgovin, ki se zaradi strahu pred nasiljem prej zaprejo," pišejo.
Močna prisotnost policije pa bo ostala do konca tega tedna. To je v britanskem parlamentu potrdil premier David Cameron, ki je ravno zaradi izgredov prekinil poslanske počitnice in sklical izredno sejo, na kateri je priznal, da je jasno, da so bile težave pri delovanju policije. "Na ulice je bilo poslanih preprosto premalo policistov in taktike, ki so jih uporabili, niso delovale," je dejal Cameron. "Policisti so najprej celotno situacijo jemali kot javni nemir in ne kriminal, kar je v osnovi bilo," je dodal. Pojasnil je še, da se je policija soočala z novim in edinstvenim izzivom, v katerega so bili vpleteni različni ljudje, ki so vsi počeli eno in isto stvar, ropali, a na različnih krajih ob istem času.
Cameron je nasilje na britanskih ulicah obsodil in dejal, da zanj ne obstaja nikakršnega opravičila. Prepričan je, da izgredi nimajo nič skupnega s politiko ali protesti, temveč je izgrednike motivirala zgolj kraja.
Premier je obljubil, da bo storil "kar koli bo treba", da bodo ponovno vzpostavili red na ulicah. S tem namenom je tudi predstavil ukrepe, s katerimi bodo pomagali vsem lastnikom podjetij in trgovin, ki so med izgredi utrpeli škodo.
"Prva dolžnost vlade je, da poskrbi za varnost ljudi,“ je dejal Cameron. Ob tem je povedal, da bo razmislil, ali bi bila v prihodnje v takih primerih primerna tudi uporaba vojske. "Moja odgovornost je, da poskrbim za to, da preučimo sleherno možnost – vključno s tem, ali obstajajo naloge, ki bi jih lahko prevzela vojska in s tem prihranila več policistov za prve vrste," je dejal Cameron. Poudaril je, da tega ne namerava "niti danes niti jutri", v primeru nuje pa ta možnost obstaja. Policija bo dobila tudi pooblastila, da od posameznika lahko zahteva, da z obraza umakne masko ali pokrivalo, če bo sumila, da je kršil zakon.
Cameron je dejal, da bodo vsi, ki so jim v izgredih uničili oziroma poškodovali hiše ali poslovne prostore, lahko zahtevali finančno povračilo škode, tudi če svoje lastnine niso imeli zavarovane.
"Svetu moramo pokazati, da tisti, ki stojijo za tem nasiljem, v ničemer ne predstavljajo naše države," je še poudaril Cameron v odzivu na zaskrbljenost številnih Otočanov glede podobe, ki jo bo nasilje poslalo svetu pred olimpijskimi igrami leta 2012 v Londonu.
"Leto dni pred olimpijskimi igrami moramo pokazati, da Velika Britanija ni dežela uničenja, temveč dežela, ki gradi ... ki ne gleda nazaj, temveč vedno naprej," je še miril Cameron, ki je zatrdil, da vlada dela vse za povrnitev reda po izgredih, ki so pretresli državo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.