V središču Osla je okoli 15.30 odjeknila močna eksplozija, in sicer v vladni četrti. Norveška policija je potrdila, da gre za najmanj en bombni napad, obstaja pa tudi možnost, da je šlo za avtomobil bombo. Umrlo je najmanj sedem ljudi, številni so ranjeni. Nekateri so v smrtni nevarnosti, tako da je lahko smrtnih žrtev današnjega napada v Oslu še več. Prizori po napadu so grozljivi – deli človeških teles, zmaličena trupla, kri ...
Policija je prek medijev pozivala ljudi, naj zapustijo središče Osla, prav tako, naj ostanejo doma na varnem. Ulice norveške prestolnice so zavzeli vojaki, središče, kjer se je odvijal bombni napad, pa je zaprto območje. Posebne enote policije še vedno pregledujejo teren, saj obstaja možnost, da je skritih še več bomb. Po še neuradnih podatkih naj bi odkrili še dve neeksplodirani napravi.
Poškodovane so vladne stavbe, med njimi tudi tista, v kateri je pisarna predsednika vlade Jensa Stoltenberga. Ta v času napada ni bil v pisarni. Stavba je močno poškodovana, prav tako bližnja ministrstva. Vsi iz vladne ekipe naj bi bili živi in nepoškodovani. Premier pa še vedno ne more odgovoriti na vprašanje, ali so med mrtvimi tudi zaposleni na vladi in ministrstvih.
Premier Stoltenberg je ljudstvu sporočil, da gre za resen dogodek. Prvič se je oglasil dve uri po napadu, takrat pa ni želel razkriti, s katere lokacije je nagovoril ljudstvo, saj mu je tako svetovala policija.
Napovedal je odločen odziv oblasti z vsemi razpoložljivimi močmi. "Uporabili bomo vse razpoložljive sile, da se zaščitimo," je sodržavljanom zvečer po televiziji TV2 sporočil norveški premier. Za danes zvečer je sklical izredno zasedanje vlade.
Takoj po napadu so se politiki in vladni predstavniki zatekli v neko zaklonišče. Kje naj bi to bilo, ni znano.
Izredne razmere v središču Osla
Vlada je na območju eksplozije razglasila izredne razmere. Policisti so oboroženi do zob, gasilci in reševalci pa pregledujejo območje in iščejo ranjene. Izredne razmere so tudi v bolnišnicah v Oslu, vodstva pa so v službo poklicala vse zaposlene. Preventivno naj bi zaprli tudi železniško postajo v Oslu, slišati pa je tudi, da naj bi pristojne institucije razmišljale o zaprtju zračnega prostora. Ni pa še znano, ali bi ukrep vladal nad Oslom ali nad celotno državo.
Uporabniki Twitterja poročajo, da poteka tudi evakuacija letališča v Oslu, a uradne potrditve še ni. Na spletni strani letališča je sicer objavljeno sporočilo, da leti potekajo nemoteno. So pa pristojne institucije sporočile, da so ustavile vlak, ki vozi na letališče, saj so ob progi odkrili sumljive pakete.
Norveška policija je med drugim okrepila nadzor na mejah.
Reutersov dopisnik Walter Gibbs je takoj po eksploziji sporočil, da je pred eno od stavb moč videti ostanke vozila. Iz tega je sklepal, da je morda eksplodiral avto-bomba. Norveške oblasti teh podatkov še vedno ne morejo potrditi. Prav tako še ni uradno znano, kje natančno je bila skrita bomba. Britanska televizija BBC je kmalu po eksploziji poročala, da naj bi eksplozija odjeknila na sedežu tabloidnega časopisa VG, ki je v neposredni bližini vladnih stavb. Norveška spletna stran TV2.no pa je pisala, da je eksplozija najverjetneje odjeknila v spodnjih prostorih vladne stavbe.
V spodnjem videu si poglejte trenutke po eksploziji, ki je v središču Osla povzročila paniko.
Tuji mediji so po napadu poročali o možnih ozadjih današnjega napada. Spletna stran Al Jazeera je tako poročala, da so v torek norveški tožilci vložili obtožnico zoper Mullaha Krekarja, ki ga bremenijo terorizma. Gre za ustanovitelja kurdsko-islamistične skupine Ansar al-Islam, ki so jo oblasti obtožile, da je grozila zdaj že nekdanji norveški ministrici Erni Solberg. Šlo je za grožnje s smrtjo. "Norveška bo plačala veliko ceno za mojo smrt. Če me bo, na primer, Erna Solberg deportirala in če bom posledično zaradi tega umrl, bo delila isto usodo," je dejal Krekar. Reuters poroča, da je bila Norveška zaradi svoje dejavnosti v Afganistanu že tarča groženj teroristične organizacije Al Kaida. Država tudi sodeluje v zračnih napadih na Libijo. Spomnimo, da je libijski voditelj Moamer Gadafi grozil s povračilnimi napadi v Evropi, je poročala omenjena tiskovna agencija.
David Lea, analitik za zahodno Evropo, je dejal, da v sami državi ni terorističnih celic, ki bi lahko izpeljale tako obsežen napad. Dodal je, da je težko zagotovo povedati, kaj se je danes zgodilo, opozoril pa je, da so se v državi že odvijale aretacije ljudi, ki so bili povezani z Al Kaido.
Novinarji Al Arabiye so poročali, da je odgovornost za današnji napad v Oslu prevzela organizacija Ansar al-Jihad al-Alami, "Podporniki mednarodnega džihada". To naj bi storili zaradi norveških vojakov v Afganistanu in zaradi žaljenja preroka Mohameda. Napovedujejo še več napadov. Njihove navedbe ni moč preveriti.
Poznavalci in strokovnjaki za varnost opozarjajo, da za današnjimi napadi na Norveškem morda stojijo tudi domači ultradesničarski skrajneži.
Na spletu je vse več posnetkom iz središča Osla.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.