Nekaj minut pred 8. uro po lokalnem času je jugozahod Kitajske stresel potres z magnitudo 6,9. Po zadnjih podatkih je umrlo najmanj 589 ljudi, ker pa so številni ujeti pod ruševinami, bo številka najverjetneje še višja, so sporočile kitajske oblasti. Reševalci so že na terenu in iščejo preživele, poroča tiskovna agencija Reuters. Ranjenih je najmanj 10.000 ljudi.
Epicenter potresa je bil v provinci Činghaj, 375 kilometrov jugovzhodno od tamkajšnjega mesta Golmud ter 240 kilometrov severozahodno od tibetanskega mesta Čamdo, na globini 46 kilometrov, so sporočili iz ameriškega geološkega centra. Gre za hribovit predel, imenovan Tibetanska planota. Najmočnejšemu sunku, ki je imel magnitudo 6,9, so kmalu sledili še trije močnejši popotresni sunki.
Kitajski mediji poročajo, da so se številne stavbe zrušile, med njimi so tudi šole. Na terenu so številne reševalne skupine, preživele pa išče tudi vojska.
Tibetanska planota velja za potresno območje. Predstavniki lokalnih oblasti so sporočili, da so tamkajšnje hiše močno poškodovane. Oblasti so ukazale, naj reševalne enote takoj začnejo s postavljanjem začasnih bivališč, saj so temperature zelo nizke. Po prvih ocenah naj bi bilo uničenih med 80 in 90 odstotkov hiš v mestih Jushu in Jiegu.
"Ranjeni ležijo vsepovsod. Največje težave, s katerimi se trenutno soočamo, je pomanjkanje šotorov, medicinske opreme, zdravil in zdravstvenih delavcev,“ je dejal tamkajšnji predstavnik za medije.
Potres je povzročil veliko razpoko na zbiralniku vode, ki ga skušajo popraviti, saj v nasprotnem primeru grozi poplava. Sprožilo se je tudi precej zemeljskih plazov, ki so zasuli ceste, kar dodatno otežuje dostavo pomoči. Meteorologi poleg tega za prihodnje dni napovedujejo močne vetrove ter dež s snegom, seizmologi pa svarijo pred popotresnimi sunki.
Kitajske oblasti so na prizadeto območje poslale okoli 700 vojakov in 5000 reševalcev. Na gorato območje so že poslali tudi okoli 5000 šotorov, 50.000 plaščev in 50.000 odej. Kot je sporočila vlada v Pekingu, bodo prizadetemu območju namenile 29 milijonov dolarjev pomoči.
Glede na to, da na prizadetem območju živijo večinoma etnični Tibetanci, se je danes že odzval tibetanski duhovni voditelj dalajlama, ki je ponudil svoje molitve za žrtve potresa. Papež Benedikt XVI. je pozval k solidarnosti s prizadetimi, svojo pomoč pa je že ponudilo več držav, med drugim Francija in Japonska.
V odročni, visoko ležeči provinci Qinghai so sicer potresi relativno pogosti. Gospodarstvo pretežno te tibetanske regije sicer temelji predvsem na poljedelstvu in živinoreji.
Japonci že ponudili pomoč
Japonske oblasti so že ponudile svojo pomoč, toda Kitajci so odgovorili, da je še preuranjeno prositi svetovno javnost za pomoč pri reševanju preživelih. Japonci so kljub temu pripravljeni priskočiti na pomoč. Ptres je sicer prizadel območje, ki je težko dostopno, tako da nekatere vasi še naprej čakajo na prihod reševalnih enot, hrane in zdravil.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.