V provinci Činghaj na severozahodu Kitajske, natančneje pri mestu Jiegu, ki ga je v sredo najhuje prizadel potres z magnitudo 6,9, se je začel množičen sežig posmrtnih ostankov žrtev te naravne katastrofe. Za sežig so se oblasti odločile, saj se bojijo izbruha bolezni.
Preden so trupla zažgali na ogromni grmadi, so ob njih zmolili budistični menihi. Tibetanci, ki so večinsko prebivalstvo na v potresu prizadetem območju, trupla umrlih sicer tradicionalno razkosajo in jih nato prepustijo jastrebom, a zaradi velikega števila trupel to tokrat ni mogoče.
Potres je sicer po zadnjih podatkih terjal 1339 življenj. Ranjenih je bilo skoraj 12.000 ljudi, več kot 100.000 jih je ostalo brez strehe nad glavo. Med mrtvimi je tudi več kot sto učencev, ki so jih pod seboj pokopale zrušene šole. Upanja, da bodo pod ruševinami še našli preživele, več kot tri dni po potresu praktično ni več.
V odročno okrožje Jushu na kar 4000 metrov nadmorske višine, kjer je bil epicenter potresa in kjer živi okoli 100.000 ljudi, je sicer prispelo kakih 13.000 reševalcev, ki pa zaradi nizkih temperatur in pomanjkanja kisika stežka opravljajo svoje delo. Popotresni sunki se še naprej vrstijo, danes je imel najmočnejši magnitudo 5,1.
Kitajski premier Wen Jiabao je v petek zaključil dvodnevni obisk na območju. Operacijo reševanja in pomoči je ob tem označil kot priložnost za krepitev enotnosti v regiji, kjer večinske budistične Tibetance jezi kitajska nadvlada.
Tibetanski verski vodja dalajlama pa je Peking pozval, naj mu dovolijo obiskati prizadeto območje. "V skladu z željami mnogih ljudi na območju sem pripravljen iti tja in jih tolažiti," je dejal dalajlama. Tibetanski verski vodja je bil rojen v pokrajini Činghaj, ki jo je v sredo prizadel potres, vendar že od leta 1959 živi v Indiji.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.