Protestniki, opremljeni z zastavami in transparenti, so se zbrali v poslovnem središču Karačija. Številna zahodna podjetja, ki imajo tam izpostave, so svoje logotipe prekrili s črnimi zastavami, da se množica ne bi spravila nanje. Mufti Munib ur Rehman, ki je proteste sklical in jih vodil, je sicer zbrane pozival, naj se ne zatečejo k nasilju, za varnost pa je skrbelo tudi več tisoč policistov in vojakov.
Množica je zažigala podobe danskega premierja Andersa Fogha Rasmussena, pa tudi ameriškega predsednika Georgea Busha, čeprav je ta objavo karikatur obsodil. Na vlado pa so naslovili poziv, naj pretrga stike z državami, v katerih so objavili sporne karikature.
V Pakistanu demonstracije zaradi spornih karikatur potekajo vsak dan, v zadnjem tednu pa število udeležencev hitro narašča. V mestu Pešavar na severozahodu države, kjer imajo največ podpore skrajna islamska gibanja, so protesti postali nasilni. Samo v sredo so požgali več poslopij zahodnih podjetij, pa tudi kinodvoran, v spopadih pa so bili trije ljudje ubiti. Med žrtvami je tudi osemletni deček. Dan pred tem sta v protestih v Lahoreju življenje izgubila dva človeka.
Kako rešiti spor?
Na pobudo avstrijskega predsedstva Evropske unije je na Dunaju potekalo srečanje predstavnikov Avstrije in Danske ter visokih muslimanskih voditeljev iz Sirije in BiH, katerega namen je bila pomiritev spora zaradi objave karikatur preroka Mohameda v evropskih časnikih. Danski zunanji minister Per Stig Moeller je po srečanju izrazil zadovoljstvo, saj je srečanje potekalo »odlično«.
Na srečanju je bila predstavljena kopica predlogov, kako bi bilo mogoče doseči napredek pri reševanju konflikta, ki so ga sprožile sporne karikature Mohameda, sedaj pa moramo te predloge preizkusiti, je povedal Moeller. Vse strani so se strinjale, da je treba konflikte in nesporazume, kakršni so se razplamteli tokrat med arabsko, muslimansko in evropsko kulturo, v prihodnje preprečiti, je še poudaril danski minister.
"Srečanje je bilo majhen signal," pa je po pogovorih dejala avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik in dodala, da je bila zgrajena "majhna mreža mostov". Pogovori so bili po njenih besedah odprti in odkriti in predstavljajo "uspešen poskus za več razumevanja". O vlogi Turčije kot posrednice v sporu glede karikatur na današnjem srečanju niso govorili, je še povedala ministrica, obenem pa dodala: "Turčija ima tu posebno vlogo."
Srečanja na Dunaju sta se poleg Plassnikove in Moellerja udeležila tudi sirski veliki mufti Ahmed Bader Hason in vodja islamske skupnosti v BiH Mustafa Cerič. Hason je za avstrijski radio ORF pred začetkom pogovorov povedal, da je skušal z danskimi oblastmi v zvezi s karikaturami stike navezati že pred tremi meseci, da pa takrat ni dobil nobenega odgovora. Kot je kritično dodal, je dialog doslej potekal le na politični ravni: "Ljudje na ulicah so bili pozabljeni."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.