V Moskvi so se privrženci komunistov in drugi zbrali pred kipom Vladimirja Lenina, privrženci liberalcev in človekoljubne organizacije pa načrtujejo proteste še do poznih večernih ur. Stranka Združena Rusija je medtem pripravila ločen shod v podporo politiki predsednika Vladimirja Putina.
Socialna reforma, ki jo je duma ob nasprotovanju opozicije izglasovala 5. avgusta lani, je stopila v veljavo 1. januarja. Reforma, ki socialne ugodnosti za kakih 33 milijonov Rusov nadomešča z neposrednimi denarnimi izplačili, paje doslej naletela na množične proteste.
Sprememba socialnih ugodnosti, kot so brezplačen javni prevoz in zdravstvena oskrba, je pomemben temelj reform, ki jih je Putin napovedal za svoj drugi predsedniški mandat. Vlada želi z reformo prinesti več sredstev v blagajne javnih podjetij in bolnišnic, ki so doslej svoje storitve mnogim Rusom nudile brezplačno. Nasprotniki pa trdijo, da so predlagana denarna izplačila prenizka in jih bo kmalu zmanjšala inflacija.
Vodja komunistov Genadij Zjuganov je na shodu v Moskvi izrazil upanje, da se bo na ulice podalo "od pet od sedem milijonov državljanov, da bo oblikovana kakovostna nova vlada in ubrana nova pot". Po podatkih ruskega notranjega ministrstva se je sicer v kakih 70 mestih po Rusiji na protestih zbralo okorg 20.000 ljudi.
Po navedbah ruskega notranjega ministrstva so bile med večjimi še demonstracije v Čeljabinsku, kjer se je zbralo 1900 ljudi, in v regiji Kurgan s 3500 udeleženci. V Krasnojarsku je protestiralo 3000 ljudi, več tisoč protestnikov pa se je zbralo tudi v Omsku.
Državni televizijski programi so se osredotočili na provladne demonstracije. Na ulici Tverska v središču mesta, se je po podatkih policije zbralo kakih 30.000 ljudi, ki so vzklikali "Mladi smo s Putinom" in "Putin je naš predsednik".
Zaradi socialne reforme se je sredi januarja Putinova priljubljenost znižala na najnižjo raven, 42 odstotkov.