Tujina

Množični pogin na Madžarskem

Zagreb/Moskva/Bruselj, 24. 10. 2005 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na Madžarskem so odkrili 9000 poginulih ptic, strokovnjaki pa opozarjajo, da pobijanje perutnine ni rešitev.

Ribnik v Našicah: Črnokljuni labodi, ki so poginili zaradi virusa ptičje gripe tipa H5, so se med selitvijo s severa Evrope spotoma ustavili na Hrvaškem.
Ribnik v Našicah: Črnokljuni labodi, ki so poginili zaradi virusa ptičje gripe tipa H5, so se med selitvijo s severa Evrope spotoma ustavili na Hrvaškem. FOTO: Jani Dolinšek
V Evropski uniji letno proizvedejo 11,2 milijona ton perutninskega mesa, od tega izvozijo milijon ton. Proizvodnja piščančjega mesa zavzema 70-odstoten delež, puranje meso pa ima 20-odstoten delež v celotni proizvodnji. Največje države proizvajalke perutninskega mesa v EU so Francija, Velika Britanija, Španija, Nemčija in Italija.

Laboratorijski testi, ki so jih opravili v zagrebškem Centru za perutnino, so danes potrdili okuženost še dveh labodov iz ribnika v okolici Našic. Njuni trupli so našli v nedeljo, potem ko so v soboto našli trupla 11 labodov. "Gre za črnokljuna laboda iz iste jate," je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik hrvaške Veterinarske uprave Mladen Pavić. "Laboda nista bila označena, kar kaže, da gre za mlajši živali."

Kot je povedal Pavić, so doslej odkrili skupaj 25 trupel poginulih labodov, območje Našic v razdalji tri do štirih kilometrov pa je zaenkrat edino žarišče ptičje gripe tipa H5 na Hrvaškem. Gre za tip virusa ptičje gripe, za katerega velja, da je za človeka manj nevaren kot njegov 'sorodnik' z oznako H5N1.

EU bo jutri predvidoma prepovedala hrvaško perutnino

Krizni štab v Zdencih
Krizni štab v Zdencih FOTO: Jani Dolinšek
Na Hrvaškem so veterinarske inšpektorje, ki so klali perutnino, spremljali specialci. Notranji minister Ivica Kirin je pojasnil, da so bili policisti navzoči, da bi zagotovili varnost veterinarjev.

Evropska komisija je pripravila predlog o začasni prepovedi uvoza živih ptičev s Hrvaške v EU, o katerem naj bi glasovali jutri. Z ukrepom EU bo prepovedan uvoz tudi v Slovenijo. V Bruslju so odločitev začeli pripravljati takoj, njen sprejem pa napovedali za jutri in dodali, da je hrvaška vlada nemudoma ustavila vse pošiljke iz države.

Hrvaške veterinarske oblasti so sicer Evropsko komisijo obvestile, da so virus ptičje gripe tipa H5 odkrile na vzorcih divjih labodov, ki so jih našli mrtve v občini Zdenci v Virovitičko-Podravski županiji v bližini jezera Grudnjak. Na to območje je pred nekaj dnevi priletelo približno 1500 labodov.

Ukrepi na Hrvaškem
Ukrepi na Hrvaškem FOTO: Jani Dolinšek

Hrvaške oblasti so sprva vzele vzorce s šestih mrtvih živali in po viroloških testih osamile virus ptičje gripe vrste H5, o čemer so obvestile veterinarske uprave sosednjih držav, Svetovno organizacijo za zdravje živali (OIE) in EU. Zagreb je vzorce virusa tudi poslal v referenčni laboratorij EU v Weybridge v Veliki Britaniji, od koder je rezultate mogoče pričakovati v prihodnjih dneh.

Z virusom ptičje gripe se EU sicer spopada že od začetka meseca, potem ko je bila njegova najnevarnejša vrsta, H5N1, potrjena v Romuniji, Turčiji in Rusiji, sum nanjo pa se je pojavil tudi v Grčiji. Povezava je sprejela vrsto ukrepov na veterinarskem območju in okrepila koordinacijo na zdravstvenem, kjer se države pripravljajo na morebitni izbruh pandemije gripe, do katerega bi prišlo s križanjem virusa ptičje in človeške gripe.

Evropa ima dobre možnosti za zajezitev epidemije

Labodi v Zagrebu
Labodi v Zagrebu FOTO: Reuters
Do sedaj ni bilo resnih razprav o nekaterih ukrepih za boj proti virusu, kot so na primer ustne maske. Ne glede na njihovo siceršnjo učinkovitost imajo takšne maske predvsem socialno vlogo, saj ljudi opozarjajo na ustrezno vedenje v pogojih epidemije gripe, kot je umivanje rok in nezaželenost kašljanja v javnosti. Fernand Sauer (WHO)

V Koebenhavnu na Danskem se je medtem začel tridnevni skupni sestanek predstavnikov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in Evropske komisije, na katerem udeleženci razpravljajo o ukrepih ob morebitnem izbruhu pandemije gripe. Kot je ob tem povedal regionalnega urada WHO za Pacifik Šigeru Omi, ima Evropa izredno dobre možnosti, da se uči iz napak azijskih držav in z učinkovitimi ukrepi zajezi širjenje ptičje gripe, s čimer se je strinjal tudi njegov evropski kolega Gudjon Magnusson.

Strokovnjaki opozarjajo, da pobijanje divjih ptic ni rešitev za problem ptičje gripe. Vzroke za širjenje te bolezni je treba namreč iskati v načinih intenzivne reje perutnine, so poudarili predstavniki devetih mednarodnih organizacij, med njimi štirih agencij ZN.

Izjemne možnosti za boj proti ptičji gripi ima Evropa po mnenju visokih predstavnikov WHO predvsem zaradi transparentnosti, zavzetosti in velikih materialnih kapacitet. Vodja oddelka WHO za oceno epidemioloških nevarnosti v Evropi Fernand Sauer pa je ob tem poudaril, da gre pri ptičji gripi za bolezen živali in da v tem trenutku ne vidi resnega problema v zvezi z morebitno okužbo ljudi.

Ptice umirajo tudi na Madžarskem

Na Madžarskem so medtem danes našli kakih 9000 poginulih divjih in domačih ptic. Veterinarji so na 950 mrtvih pticah opravili teste za ptičjo gripo, rezultati pa so bili negativni. Gre za 2000 divjih ptic in 7000 domačih.

Preizkuse za virus ptičje gripe so opravili tudi na Portugalskem, in sicer pri 17 mrtvih pticah selivkah, ki so jih našli na neki plaži kakih 100 kilometrov severno od prestolnice Lizbona. Vzorce poginulih ptic že analizirajo.

Nov izbruh nevarnega virusa H5N1 so odkrili v Rusiji
Nov izbruh nevarnega virusa H5N1 so odkrili v Rusiji FOTO: Reuters
Virus ptičje gripe vrste H5N1 je izbruhnil leta 2003 v Aziji in se začel širiti po svetu. Za boleznijo je zbolelo tudi blizu 120 ljudi, od tega jih je polovica umrla. Virus ptičje gripe se sicer prenaša na človeka le z bolne živali, mutiran virus pa naj bi se po domnevah prenašal tudi s človeka na človeka.

Novo žarišče v Rusiji

Tudi južno od Moskve so odkrili novo žarišče ptičje gripe. Na območju so že uvedli karanteno, bolezen pa so odkrili pri mrtvih kokoših.

V pokrajini Tambov v evropskem delu Rusije, ki se nahaja 400 kilometrov jugovzhodno od Moskve, so potrdili nov izbruh smrtonosnega virusa ptičje gripe. “Laboratorijski testi so potrdili obstoj nevarnega seva virusa ptičje gripe H5N1. Vzorce smo pobrali iz vzorcev mrtve perutnine,” je povedal predstavnik zdravstvene organizacije na tem območju.

Bolezen je ubila 12 kokoši na privatni farmi v področju Morshansk. Po odkritju so lokalne veterinarske oblasti ubile 53 rac in kokoši, ki so še ostale v kužnem območju. Hkrati so uvedli tudi karanteno. Bolezen so doslej tako odkrili že v sedmih ruskih regijah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20