Krsto s posmrtnimi ostanki bivšega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so prepeljali v Muzej revolucije v elitni beograjski četrti Dedinje, kjer se je zbralo več kot tisoč ljudi, ki so se želeli posloviti od njega.
Za žalne slovesnosti in pogreb Miloševića sicer skrbi njegova Socialistična stranka Srbije (SPS), vendar je zaradi velike gneče pred Muzejem revolucije na pomoč priskočila tudi policija, ki poskuša narediti red v mimohodu. Za dodatno gnečo je poskrbelo tudi več sto domačih in tujih novinarjev ter televizijskih snemalcev.
Bo Markovićeva le prišla?
Ugibanja o tem, kdo od njegovih najbližjih - vdove Mirjane Marković, sina Marka in hčerke Marije - se bo pogreba udeležil, ostajajo. Iz SPS so sporočili, da naj bi Miloševičeva vdova v petek prispela v Beograd. Podpredsednik stranke Milorad Vučelić je zbranim pred muzejem dejal, da Markovićevi ob prihodu v Beograd ne bodo odvzeli potnega lista, kot je v sredo napovedalo notranje ministrstvo. Podrobneje razlogov ni pojasnil, dodal je le, da "zadošča jamstvo, ki je bilo položeno". Kmalu zatem se je oglasilo beograjsko okrožno sodišče, ki je sporočilo, da bodo Markovićevi potni list odvzeli takoj po prihodu v Beograd ter da ji grozi pripor, v kolikor bo poskušala po pogrebu odpotovati v tujino.
Ali se bosta za prihod v Srbijo odločila tudi Miloševićeva otroka, pa ni znano. Vučelić pričakuje, da se bodo sobotnega pogreba udeležili tudi drugi člani Miloševićeve družine, brata Borislava pa zaradi okrevanja po operaciji na srcu ne bo, kot so pred tem sicer sporočili že iz bolnišnice v Moskvi.
Krsta na ogled do sobote opoldne
Krsta Miloševića, ki so jo v sredo pripeljali v Beograd, bo do sobote opoldne ležala v Muzeju revolucije. Tam se je že pred dvanajsto uro zbralo okoli tisoč njegovih pristašev, ki bi se radi poslovili od nekdanjega predsednbika.
Še tik pred zdajci sicer ni bilo jasno, kje v prestolnici se bodo Srbi lahko poslovili od 'vožda'. Namigovali so celo, da javno slovo od nekdanjega predsednika v Beogradu sploh ne bo mogoče.
V Požarevcu dan žalovanja
V soboto bodo krsto prepeljali najprej pred poslopje zveznega parlamenta, kjer se bodo Beograjčani lahko še zadnjič poslovili od nekdanjega predsednika, nato pa naprej v Požarevac, kjer se bo pod stoletno lipo na vrtu pokojnikove družinske hiše ob 15. uri začel pogreb. Na skupščini občine Požarevac, kjer vlada koalicija socialistov in radikalcev, so namreč že dali zeleno luč za to, soboto pa so razglasili tudi za dan žalovanja. Opozicijske stranke v občini, ki so v Srbiji sicer na oblasti, so že sporočile, da tega ne bodo spoštovale. Sejo so predstavniki teh strank sicer bojkotirali.
V Muzeju revolucije niso zadovoljni
Muzej revolucije, kjer leži krsta s posmrtnimi ostanki nekdanjega jugoslovanskega predsednika, stoji v elitnem beograjskem okrožju Dedinje, nedaleč stran od Miloševićeve rezidence, kjer so ga leta 2001 tudi aretirali.
Za to, da bi se od Miloševića poslovili v omenjenem muzeju, naj bi si poleg socialistov prizadevali tudi sekretar srbske vlade Dejan Mihajlov ter pripadniki vladne Demokratične stranke Srbije (DSS), minister za kulturo Dragan Kojadinović pa je temu nasprotoval. Za srbski B92 je povedal, da so ga klicali z vlade in ga vprašali, če bi Miloševićevo krsto lahko položili v omenjen muzej, a je prošnjo zavrnil, saj naj tam ne bi bilo prostora.
Direktorica muzeja Ljiljana Cetinić je dejala, da so proti njeni volji enega od prostorov v muzeju spremenili v kapelo. Zaradi te odločitve Republiške direkcije za državno lastnino je srbski vladi že poslala protestno pismo. »Kot direktorica, kot človek in kot državljanka najostreje protestiram in zahtevam, da se vlada in javnost odzoveta na akt, s katerim rušijo avtonomnost kulturne institucije in kulture na splošno ter jo s tem izkoriščajo v dnevno-politične namene,« je zapisala.
Tudi v Centru Sava ni bil dobrodošel
Socialisti so tudi želeli zakupiti glavno dvorano kongresnega Centra Sava, je potrdila njegova direktorica Jasna Dimitrijević, vendar niso navedli razloga. Prošnjo so zavrnili, saj naj ne bi imeli prostora. "V veliki dvorani je vinski sejem, ki je bil napovedan že pred letom dni. Mislim tudi, da Center Sava ni primeren za to," je o možnosti, da bi Miloševićeva krsta ležala tam, dejala Dimitrijevićeva.
Posmrtne ostanke prepeljali z letalom v Beograd
Posmrtne ostanke Milošević, ki je več let prebil v priporu haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Scheveningenu, kjer je v soboto tudi umrl, je v torek na nizozemskem inštitutu za sodno medicino prevzel njegov sin Marko. Truplo so nato prepeljali na amsterdamsko letališče Schiphol, od koder je v sredo poletelo proti Beogradu.
Posmrtne ostanke so na beograjskem letališču prevzeli člani Miloševićeve SPS, ki so nosili venec iz rdečih vrtnic, simbola njihove stranke. Krsto so ovili v srbsko zastavo, nato pa jo je mrliški voz odpeljal v mrtvašnico bolnišnice Sveti Sava v središču Beograda. Tako pred letališkim poslopjem kot tudi pred bolnišnico se je zbralo več sto ljudi.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.