Mohammed Emwazi, krut rabelj samooklicane Islamske države, znan tudi pod imenom Džihad John, ki so ga Američani v zračnem napadu na Rako ubili novembra lani, je svojega brata posvaril, naj nikar ne gre po njegovih stopinjah. Odsvetoval mu je tako odhod v Sirijo kot priključitev k Isisu.
"Povedal mi je, da so mu britanske varnostne službe uničile življenje v Veliki Britaniji in mu prekrižale načrte za poroko ter ponudbe za službo v rodnem Kuvajtu," je v intervjuju povedal 22-letni Omar. MI5 in Scotland Yard sta namreč njegovega brata opazovala leti 2009 in 2012.
"Ni bil človek, ki bi se pritoževal, mi je pa vedno govoril: Ne bodi kot jaz, uči se na napakah drugih. Hotel mi je dejansko dopovedati: Poglej me, kje sem. Ne morem se poročiti, ne dobim službe, ne morem potovati, ne morem iti nikamor," je še dodal.

Po letu 2009 je začel moliti petkrat na dan, vera ga je vse bolj prevzemala
Prijatelji Džihad Johna so povedali, da v šoli ni kazal posebnega zanimanja za svojo vero, po letu 2009 pa je začel moliti petkrat na dan. Nekoč je na nekem predavanju bruhnil v jok in profesorju priznal, da je razburjen, ker ni mogel biti ob postelji pomembnega člana islamske skupnosti, ko je ta umiral. Vera ga je vse bolj prevzemala, kar se je poznalo tudi na njegovih ocenah.
Bil je odločen, da zapusti Veliko Britanijo. "Želel se je poročiti in živeti v tujini. A njegova zaročenka je živela v Londonu. Bila je Somalijka in ko so varnostne sile kontaktirale tudi njeno družino, so prekoračile mejo," je povedal eden od njegovih prijateljev.
Independent poroča, da je Emwazi leta 2009 res odšel v Kuvajt in se morda ne bi nikoli vrnil v Veliko Britanijo, če ga ne bi pestil hud zobobol. Ker v Kuvajtu ni našel ustreznega zobozdravnika, je leta 2010 obiskal enega v Londonu. Ko se je nato še istega leta hotel vrniti v Kuvajt, pa so mu organi to preprečili.
'Nikoli ga ne bi pustili pri miru'
Leta 2012 mu je nato le uspelo preko Dovra pobegniti iz Velike Britanije in preko Turčije vstopiti v Sirijo, kjer se je pridružil tujim borcem al Kaide. Med letoma 2014 in 2015 je sodeloval pri najmanj sedmih obglavljenjih, med njimi dveh Britancev in treh Američanov.
Omar meni, da bi moral njegov tedaj 27-letni brat prevzeti odgovornost za svoja dejanja. Verjame pa tudi, da so mu prav britanski varnostni organi onemogočali normalno življenje s tem, da ga niso pustili v Kuvajt in ga tako pravzaprav silili v radikalizacijo. "Stvar je v tem, da ga nikoli ne bi pustili pri miru," pravi. A njegov brat je bil redko jezen zaradi situacije, v kateri je bil. "Sprijaznil se je in živel naprej," je še dodal Omar.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.