Kalifornija je postala prva ameriška zvezna država, ki bo omejila uporabo solarijev. Po novem se bodo smeli umetnemu soncu nastavljati le polnoletni. Guverner Jerry Brown je zakon že podpisal, v veljavo pa bo stopil z novim letom.
Doslej je bila v Kaliforniji uporaba solarijev prepovedana mlajšim od 14 let, medtem ko so najstniki stari 15, 16 ali 17 let za tovrstno sončenje potrebovali pisni pristanek staršev.
Za zaostritev prepovedi so se odločili, ker solariji predstavljajo možno nevarnost za zdravje. Vse več je namreč dokazov, da povzročajo kožnega raka, je poudaril senator Ted Lieu, predlagatelj novega zakona. "Če bi se ljudje zavedali, kako nevarni so solariji, bi bili šokirani. Kožni rak je epidemija v porastu in glavni vzrok smrti žensk med 25. in 29. letom starosti,“ je še dejal. Brown pa je komentiral, da je to le eden iz vrste zakonov, s katerimi želi "izboljšati zdravje in počutje prebivalcev Kalifornije".
Ameriško združenje ponudnikov umetnega sončenja že protestira. Kot so sporočili, imajo med pet in deset odstotkov strank mlajših od 18 let, zato bo tudi izpad dohodkov temu primeren.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je leta 2009 objavila izsledke dolgoletne raziskave, s katerimi so potrdili povezavo med uporabo solarijev in kožnim rakom. Ljudje, ki so se že pred 30. letom začeli redno nastavljati umetnemu soncu, so imeli 75 odstotkov večjo možnost, da bodo zboleli za najbolj smrtonosno obliko kožnega raka.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.