Na protestu pred srbskim parlamentom v Beogradu, ki ga je organizirala Srbska radikalna stranka, se je zbralo okoli 10.000 podpornikov Ratka Mladića. Srbski radikali so zborovanje poimenovali "Sodelovanje s haaškim sodiščem je izdaja srbskih nacionalnih interesov“. Protestniki so nosili zastave stranke SRS ter slike Mladića, Radovana Karadžića in Vojislava Šešlja in vzklikali: "Mladić, Mladić" in "Tadić ni Srbija".
Čeprav je sprva kazalo, da bo protest potekal mirno, so začeli protestniki prižigati bakle. Nato pa je skupina 30 protestnikov začela policiste obmetavati s kamni in steklenicami. Ob tem pa so vzklikali: “Pojdite na Kosovo.” Sledil je spopad.
Govorniki so nato začeli pozivati protestnike, naj ostanejo mirni in naj se izogibajo spopadom. Poleg petard je bilo slišati tudi močnejše eksplozije. Protestniki pa so se znesli tudi nad izložbami nekaterih trgovin.
Direktor policije Milorad Veljović je dejal, da ima policija popoln nadzor nad razmerami v mestu. Dodal je, da so pridržali več kot 100 oseb.
Število poškodovanih narašča. Sprva je predstavnica urgence sporočila, da so sprejeli sedem oseb, od tega pet protestnikov in dva policista ter da so na terenu oskrbeli še enega policista. Pozneje pa so iz kliničnega centra sporočili, da je lažje poškodbe utrpelo deset policistov ter trije protestniki.
Predstavnik SRS Dragan Todorović je dejal, da zavračajo odgovornost za današnje incidente in spopade, saj je bila organizacija zborovanja "popolna". Zborovanje bi po njegovem mnenju lahko potekalo brez incidentov, če bi državni organi delovali profesionalno, ne pa v skladu s političnimi interesi.
Spopade med protestniki in policijo je v objektiv ujel tudi naš fotograf Miro Majcen.
'Mladić ni zločinec'
Protestov se je udeležil tudi Mladićev sin Darko Mladić, ki je nagovoril protestnike. Zahvalil se je vsem, ki so se udeležili protesta. "Jutri bom vaše sporočilo prenesel očetu. Jokal bo," je dejal. Ob tem pa je poudaril, da se "Mladić ni boril proti drugim narodom, temveč se je boril za svobodo svojega naroda." "Ratko Mladić ni zločinec, ni ukazal pokola civilistov. Ratko Mladić je le branil svoj narod," je dejal njegov sin Darko.
Protestnike je nagovoril tudi podpredsednik SRS-a Zoran Krasić. V uvodu je namenil kar nekaj ostrih besed srbskemu predsedniku Borisu Tadiću, med drugim ga je označil za ustaša. “Narod sili v Nato, ki nas je bombardiral,” je dejal. "Imeni Vojislava Šešlja in Ratka Mladića je treba povsod omenjati," je dejal. “Onadva nam bosta vrnila dostojanstvo."
Mladić: Ne prelivajte krvi zaradi mene
Mladić je podpornike že včeraj pozval, naj bodo protesti mirni in naj na ulicah ne prelivajo krvi. Srbski notranji minister Ivica Dačić je dejal, da so policisti pripravljeni zavarovati ljudi v prestolnici. Minister poudarja, da so razmere v državi stabilne, kljub temu pa so varnostne ukrepe dvignili na višjo stopnjo. Dačić poudarja, da imajo vsi pravico izraziti svoje mnenje in stališče, a to morajo storiti mirno ter brez kršenja javnega reda in mira oziroma ogrožanja drugih.
Mladić v Haag v ponedeljek ali v torek
Mladić bo po pričakovanjih v Haag premeščen v ponedeljek ali v torek, je sporočil sodnik Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Mehmet Guney. "Mladić bi lahko prišel v ponedeljek ali torek. V skladu z mednarodnim pravom bo takoj stopil pred sodnika," je dejal Guney. Pojasnil je, da bo Mladić stopil pred sodnika po končanih zdravstvenih, upravnih in finančnih postopkih.
Turški sodnik je še dejal, da je sodni senat, v katerega so bili imenovani sodniki iz Nemčije, Južnoafriške republike in Nizozemske, pripravljen na sojenje Mladiću. "Sojenje bo predvidoma trajalo leto in pol ali dve leti," je dodal Guney.
'Pravi, da ni kriv za Srebrenico'
Sicer pa je danes Mladića v zaporu znova obiskala soproga Bosiljka, pridružil pa se ji je tudi sin Darko, ki je nato zbranim novinarjem povedal, kaj mu je dejal oče. "Pravi, da ni kriv za Srebrenico," je razložil Darko. Ukazal naj bi celo, da se iz mesta evakuirajo ranjeni, nato ženske in otroci, na koncu pa še borci.
Darko je še dejal, da so dodatni zdravstveni pregledi pokazali, da njegov oče boleha zaradi psihoorganskega sindroma, kar pomeni, da zgublja sposobnost razumevanja in spomina.
Bodo prejeli pokojnino?
Obstaja možnost, da bo v naslednjih dneh Mladićeva družina prejela vojaško pokojnino, ki so jo sicer srbske oblasti Mladiću že leta 2005 zamrznile. Tako naj bi bili upravičeni do 4,7 milijona dinarjev (skoraj 45.000 evrov), vsak mesec pa bi nato še prejemali 90.000 dinarjev (okoli 850 evrov). Odvetnik Mladićevih Miloš Šaljić pravi, da ne obstaja zakonska podlaga, s katero bi država lahko preprečila to izplačilo. Mladić je že podpisal papirje, s katerimi je pooblastil svojo družino za dvig pokojnine.
Naš fotograf Miro Majcen je obiskal vas Lazarevo, kjer so prijeli Mladića. Poglejte si fotogalerijo.
Kdo je umoril vojaka na Topčideru?
Leta 2004 je Srbijo pretresla smrt dveh vojakov, ki sta vojaški rok služila v beograjski vojašnici Topčider. Najprej so preiskovalci menili, da sta vojaka, ki sta bila na straži, storila samomor, nato so raziskovali ugibanja, da sta umorila drug drugega.
Nato pa so se začele širiti govorice, ki so s časom postajale zelo glasne. Javna skrivnost je namreč bila, da se je Mladić skrival tudi v vojašnici na Topčideru. Takrat naj bi imel še svojo osebno stražo in močno podporo srbske vojske. Vojaka, ki sta stražarila, naj bi videla Mladića, zato sta morala umreti. Svojci zdaj zahtevajo, da tožilstvo razišče Mladićevo vpletenost v njuno smrt.
'Ni res! Mladić ni rekel, da je Šešelj kreten.'
Mladić nima dobrega mnenja o Vojislavu Šešlju, ki je že v Haagu, so danes zjutraj poročali srbski mediji. Pisali so, da haaški obtoženec meni, da se Šešelj pred haaškim sodiščem obnaša sramotno, s tem pa ne sramoti le sebe, temveč tudi državo. Mladić je pred preiskovalnim sodnikom opsoval Šešlja in dejal, da je kreten, je poročal Blic.
Šešelj je na sodišču zatrjeval, da sta z Mladićem prijatelja, prav tako z Radovanom Karadžićem. Z njima naj bi imel kontakte, tudi ko sta se skrivala pred roko pravice.
A že čez nekaj ur se je oglasil Mladićev odvetnik in zanikal navedbe srbskih časopisov. Pravi, da njegov varovanec želi, da ga pred sodiščem brani prav Šešelj.
KOMENTARJI (566)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.