Nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov, generala Ratka Mladića, ki mu na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji sodijo zaradi genocida in zločinov proti človečnosti, so danes zaradi slabega počutja odpeljali v bolnišnico. "Mladić se ni počutil dobro in preventivno so ga odpeljali v bolnišnico," je povedala tiskovna predstavnica sodišča Nerma Jelačić.
Med pričanjem nekdanjega političnega svetovalca ZN Davida Haarlanda je sodnik Alphons Orie opazil, da s 70-letnim Mladićem nekaj ni v redu. "Se počutite slabo? Potrebujete zdravnika?" ga je vprašal in takoj zatem prekinil sojenje.
Orie je nato sporočil, da bo razpravni svet o nadaljevanju razpravljal v petek ob 9. uri zjutraj, ker še ni znano, kdaj bo Mladić spet lahko navzoč na sojenju. Pojasnil je, da se bo tedaj bodisi nadaljevalo Harlandovo pričanje bodisi bodo govorili o Mladićevem zdravstvenem stanju.
Beograjska tiskovna agencija Beta je iz neimenovanih virov blizu Mladićevi obrambi izvedela, da bo general do nadaljnjega ostal na zdravljenju v eni od bolnišnic v Haagu, kjer bodo opravili dodatne preiskave. Vir je sicer prepričan, da Mladićevo življenje ni ogroženo.
Haaško sodišče praviloma ne izdaja podatkov o zdravstvenem stanju obtožencev, ker gre za zasebne zadeve.
Mladića sodišče po osebni in poveljniški odgovornosti v enajstih točkah obtožuje za vojne zločine, zločine proti človečnosti in genocid med vojno v BiH, tudi za genocid najmanj 8000 Bošnjakov v Srebrenici julija 1995 in obleganje Sarajeva.
Mladića so 26. maja lani po 16 letih skrivanja prijeli v Srbiji, sojenje v Haagu pa se je z uvodnimi besedami tožilstva začelo 16. maja letos. V ponedeljek so začele v okviru procesa nastopati prve priče tožilstva.
Mladić je po besedah svojega odvetnika Branka Lukića, ki sicer danes za komentar še ni bil dosegljiv, preživel tri možganske kapi ter je deloma paraliziran.
Sojenje se je začelo 16. maja, nadaljevalo pa v ponedeljek s predstavitvijo dokazov s strani tožilstva in pričanjem prve priče.
V dokaznem postopku bo tožilstvo predložilo izjave 413 prič, 148 pa naj bi jih pričalo v sodni dvorani. Tožilstvo ima za predstavitev dokazov na voljo 200 delovnih ur.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.