
Srbski premier Zoran Đinđić je danes za beograjski radio B-92 izjavil, da se vojaški poveljnik bosanskih Srbov Ratko Mladić, ki ga je Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu obtožilo vojnih zločinov, ne nahaja v ZRJ. Đinđić je s tem zavrnil izjave glavne tožilke haaškega sodišča Carle Del Ponte, da so jugoslovanske oblasti pripravljene aretirati generala Mladića. Del Pontejevi smo razložili, da Mladić ni jugoslovanski državljan in da ne vemo, kje je in da jugoslovanska vlada zanj ni pristojna, je še povedal Đinđić.
Del Pontejeva je namreč sinoči pred odhodom iz Beograda dejala, da se po informacijah haaškega sodišča Mladić zadržuje nekje na jugoslovanskem ozemlju ter da so jugoslovanske oblasti pripravljene sodelovati v primeru Mladić, ter dodala, da bodo v Haagu potrebovali pomoč pri natančni opredelitvi kraja, kje se Mladić nahaja, pri njegovi aretaciji in izročitvi haaškemu sodišču.

Glavni poveljnik mednarodnih mirovnih enot SFOR v BiH, ameriški general Michael Dodson, pa je včeraj v Sarajevu sporočil, da ima podatke o tem, kje se nahajajo najbolj iskani vojni zločinci, med njimi nekdanji politični vodja bosanskih Srbov Radovan Karadžić in Mladić, vendar jih doslej ni bilo mogoče aretirati, ker se v večini primerov nahajajo izven BiH. Ameriški general je na novinarski konferenci opozoril, da obtoženi vojnih zločinov ozemlje BiH pogosto prečkajo zelo hitro, kar otežuje njihovo aretacijo. Dodson je dodal, da bodo ubežnike ujeli ali lokalna policija ali pa enote SFOR.

Za 24 ur pa je novinar bosanskohercegovskega tednika Dani Emir Suljagić, ki že dve leti spremlja Karađićevo gibanje, povedal, da je pred dvema mesecema patrulja britanske posebne enote SAS skoraj zanesljivo pri Foći naletela na Karađićevo spremstvo, vendar so novice o desetih mrtvih pripadnikih SAS verjetno pretirane - prej bi lahko govorili o treh ranjenih. Možne lokacije Karađićevega bivanja so: pravoslavni samostan v Črni gori blizu meje z BIH, govori se tudi o vasi Duboko v občini Foća. V zadnjem času, ko je v Republiki Srbski njegova nekdanja stranka na oblasti, naj bi ga videli celo v okolici Sarajeva. Potoval naj bi v spremstvu dvajsetih ljudi, v koloni s tremi avtomobili.
Po Suljagovićevem mnenju naj bi se Karađić počutil najbolj varno prav doma, v Republiki srbski. Po njegovem mnenju aretacije najbrž ne bodo izvedli Američani, verjetno tudi ne domača policija, zato pa najverjetneje britanski SAS. SAS je doslej že izvedel uspešno aretacijo polkovnika Vidoja Blagojevića v okolici Banja Luke. Tudi Ratko Mladić se skoraj zagotovo nahaja v Republiki srbski, po drugih informacijah pa v Beogradu. Tam naj bi imel celo restavracijo. Njega za razliko od Karađića še vedno čuva vojske Republike srbske.