Sojenje nekdanjemu poveljniku bosanskih Srbov, generalu Ratku Mladiću, ki so ga v četrtek zaradi slabega počutja odpeljali v bolnišnico, se bo nadaljevalo v ponedeljek, so danes sporočili s haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Mladić naj bi v bolnišnici ostal do sobote, a se je že danes vrnil v pripor.
Tiskovna predstavnica haaškega sodišča Nerma Jelačić je razložila, da so zdravstvene preiskave potrdile, da se mu zdravstveno stanje ni poslabšalo in da ni nobene potrebe po zdravljenju. Spomnila je tudi, da so Mladića že v preteklosti razglasili za sposobnega za sojenje, in ponovila, da se bo proces proti njemu nadaljeval v ponedeljek.
70-letnega Mladića so v četrtek preventivno odpeljali v bolnišnico, ker se je med pričanjem nekdanjega političnega svetovalca sil ZN Unprofor Davida Harlanda počutil slabo. Sojenje so nato prekinili, Harland pa naj bi zdaj pričanje nadaljeval v ponedeljek.
Kaj je bilo z Mladićem narobe?
Lukić je danes pred vrnitvijo Mladića v pripor povedal, da so zdravniki ugotovili, da se je obtoženi verjetno slabo počutil zaradi povišanega krvnega tlaka in ravni sladkorja v krvi, ni pa ga zadela možganska kap. Doslej so ga namreč zadele že tri, tako da so zaradi omenjenih simptomov sprva menili, da gre znova za možgansko kap, je dejal odvetnik. Napovedal je, da bodo znova zahtevali spremembo urnika sojenja, saj je pet dni na teden za Mladića preveč.
Predsedujoči sodnemu senatu Alphons Orie je pred tem danes sporočil, da so zaradi zdravniških pregledov Mladića nadaljevanje sojenja preložili na ponedeljek. V četrtek popoldne so jih zdravniki namreč seznanili, da bo Mladić ostal na dodatnih preiskavah.
Mladića sodišče po osebni in poveljniški odgovornosti v enajstih točkah obtožuje za vojne zločine, zločine proti človečnosti in genocid med vojno v BiH, tudi za genocid najmanj 8000 Bošnjakov v Srebrenici julija 1995.
Mladića so 26. maja lani po 16 letih skrivanja prijeli v Srbiji, sojenje v Haagu pa se je z uvodnimi besedami tožilstva začelo 16. maja letos. Tožilstvo naj bi nato 29. maja začelo predstavitev dokazov. Orie je to, tudi zaradi napak tožilstva pri predstavljanju dokazov obrambi, nato preložil na ta ponedeljek, ko je nastopila tudi prva priča tožilstva.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.