Tujina

Mladić v Haag, Srbija v Evropo?

Beograd/Bruselj/Ljubljana, 27. 05. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Z aretacijo Mladića je Srbija rešila enega glavnih problemov za začetek pristopnih pogajanj z EU. Čestitke Tadiću so prihajale z vsega sveta. Vendar pa ni nujno, da bo pot v EU sedaj gladka. In potem je tu še vprašanje Kosova.

Srbske oblasti so v četrtek dopoldan aretirale najbolj iskanega evropskega ubežnika, osumljenca vojnih zločinov, genocida in zločinov proti človečnosti, ki naj bi jih zagrešil med vojno v BiH, srbskega generala Ratka Mladića.

Mladić je tako po nekdanjem srbskem predsedniku Slobodanu Miloševiću in nekdanjem vodji bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću še zadnja srbska ''velika riba'' iz najbolj krvavega obdobja zgodovine nekdanje Jugoslavije, ki bo stopil pred mednarodni tribunal. In človek, ki je za zgoraj omenjena pred njim aretirana osumljenca opravljal najbolj umazane posle na terenu.

Mladić s pripadniki modrih čelad
Mladić s pripadniki modrih čelad FOTO: Reuters

Mladić je bil namreč poveljnik vojske bosanskih Srbov ves čas vojne v BiH. On je izvajal tisto, kar si je Karadžić kot politični vodja zamislil kot strateško politiko. Politiko etničnega čiščenja v BiH.

Mladića je na čelo vojske bosanskih Srbov leta 1992 imenoval prav Karadžić, leta 1996 pa ga je razrešila Biljana Plavšić. Še pred tem je kot poveljnik vodil takrat še JLA proti hrvaškim silam v Kninu, nato pa je bil nameščen kot poveljnik v Sarajevu. In kljub grozotam, ki so se pod njegovim poveljstvom dogajale v obleganem Sarajevu, je njegova brutalnost dosegla višek v Srebrenici.

Ironično je, da mu bodo res na mednarodnem sodišču, ampak še vedno na Nizozemskem, sodili za zločine, ki so jim nemo prisostvovali večinoma nizozemski vojaki. Maloštevilni nizozemski pripadniki modrih čelad namreč niso bili sposobni zaščititi prebivalcev Srebrenice, zaradi česar je državo Nizozemsko doletela tudi tožba.

Bo svet izvedel še kaj več o dogajanjih v Srebrenici?

V civilni tožbi sta dve družini obtoževali nizozemski bataljon, ki je takrat deloval v okviru mirovnih sil ZN, da je predal bošnjaške begunce silam bosanskih Srbov pod Mladićevim vodstvom in s tem kršil več nizozemskih zakonov ter mednarodnih pogodb. Za njihovo ravnanje pa naj bi bila odgovorna nizozemska država, ki jim je poveljevala.

Mladić je veliko nastopal pred kamerami in fotoaparati.
Mladić je veliko nastopal pred kamerami in fotoaparati. FOTO: Reuters

Vendar pa je septembra 2008 sodišče razsodilo, da so nizozemske mirovne sile v BiH delovale v okviru Združenih narodov, katerim gre tudi pripisati vsa dejanja. "To pomeni, da država ne more biti odgovorna za katero koli kršitev pogodbe ali nedopustna dejanja, ki jih je zagrešil nizozemski bataljon," so zapisali v sodbi ob koncu šest let trajajočega procesa.

Zaradi genocida v Srebrenici je leta 2001 dva tedna pred zaključkom mandata že odstopila nizozemska vlada, potem ko je uradna preiskava ugotovila, da je leta 1995 vlada poslala nizozemske vojake na "misijo nemogoče". Kljub temu vlada v Haagu vztraja, da so bile za pokol odgovorne sile bosanskih Srbov.

Združeni narodi so že priznali, da niso uspeli zaščititi bošnjaških prebivalcev pred pokolom, vendar pa zaradi tega niso nikomur sodili. Sodišče v Haagu je julija letos presodilo, da preživeli in svojci žrtev pokola v Srebrenici na sodiščih na Nizozemskem ne morejo tožiti Združenih narodov.

Tadić ne bo imel lahkega dela, če bo želel Srbijo približati EU.
Tadić ne bo imel lahkega dela, če bo želel Srbijo približati EU. FOTO: Reuters

Morebitno Mladićevo pričanje bi sedaj lahko odgrnilo marsikatero tančico skrivnosti okoli delovanja modrih čelad in mednarodne skupnosti ne le v primeru Srebrenice, ampak tudi drugod v BiH. Za razliko od Miloševića in Karadžića je bil namreč prav Mladić tisti, ki je bil pogosto v neposrednem stiku s tujimi vojaki. Z njimi se je zelo rad tudi fotografiral, jih objemal in pokroviteljsko trepljal po hrbtu.

Se bo EU držala svojega dela dogovora?

Po padcu Miloševićevega režima je postal eden najbolj iskanih ljudi na svetu. Njegova domovina Srbija pa je bila talka njegove svobode. Bil je največji kamen spotike v odnosih med Srbijo in Zahodom ter ena glavnih ovir naj poti Srbije v EU.

Roki pravice se je spretno izogibal 16 let. Glede na to, da so ga iskale mednarodne sile in tudi srbske oblasti, je skoraj gotovo imel pri tem kakšno pomoč, ali so mu pomagale tudi institucije, pa ne vemo in vprašanje je, ali bomo sploh kdaj.

Ima EU s Srbijo resne namene?
Ima EU s Srbijo resne namene? FOTO: Reuters

Veliko naključje je tudi to, da je do aretacije prišlo tik pred obiskom visoke predstavnice EU za zunanjo politiko Catherine Ashton v Beogradu in teden dni pred predajo poročila o sodelovanju Beograda s haaškim sodiščem varnostnemu svetu ZN. To naj bi bilo precej negativno, vendar pa ga bo glavni haaški tožilec Serge Brammertz moral sedaj pomembno spremeniti.

Zdi se, da so se Srbiji vrata v EU sedaj na stežaj odprta. Tuji odzivi na aretacijo so bili v četrtek praktično identični: Srbija je končno doumela, da mora opraviti s preteklostjo in se odločila za evropsko prihodnost, ki je sedaj zanjo zelo svetla. Možnosti Srbije za vstop v EU naj bi bile sedaj večje kot kdaj koli. In EU bo morala nekako nagraditi Srbijo.

Vendar pa se lahko stvari kaj hitro zapletejo, lahko postavijo vrsto novih pogojev in ni nujno, da se bo Bruselj držal svoje strani dogovora. Francija, Nemčija, Nizozemska in več drugih držav članic namreč trpi za pomanjkanjem volje za širitev.

Posledice na Balkanu bi v tem primeru bile predvsem zagrenjenost, upad podpore demokratskim političnim opcijam, ki so prebivalstvu obljubljale Evropo ter vnovičen vzpon nacionalizmov in populizmov.

Srbija in z njo predsednik Boris Tadić pa imata še en velik problem, Kosovo. Tudi če bo Srbija lahko začela pristopna pogajanja še letos, pa zagotovo ne bo mogla končati teh pogajanj, dokler bo vztrajala, da je Kosovo del njenega ozemlja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cheto
30. 05. 2011 03.55
Srbija z Eu lahko samo pridobi,financno mislim Tadic je itk zasrau stvar nastavlen je biu politicno s strani nevemkoga dau je Kosovo dau je Karadzica Mladica to Srb z mal zavesti nebi noben naredu NIKOL...a kokr poznam zadevo Tadic bo odpikan na naslednjih volitvah radikali bojo prevzel oblast naslednje dejstvo pa je da ce Srbija nedobi evrope v zameno zna pocit na Kosovu ker se bojo nacionalisticna gibanja dvignila z prihodom radikalov na oblast...na Kosovu bo pa slej al prej pocilo neglede na use 50let dam max dobe za mir in takrt bo Srbski narod imeu spet enega Mladica da pocisti zadevo.
xxdrgregoryhouse
28. 05. 2011 18.30
srbi aretirajo mladiča ,evropa jim pa še grozi da bojo zdej šli v evropo
Jokerr
28. 05. 2011 14.03
V Sloveniji je skupno več kot 1.000.000 slovencev. Ampak vsako leto se število drugih narodov s Sloveniji povečuje. Dobro je napovedal Šešelj: Čez par let bodo slovenci v Sloveniji manjšina ;)
a1b2c3d4e5f6
28. 05. 2011 13.30
Bratje Srbi in bratje Hrvatje! A se vi zavedate, da v svojih državah nimate preveč dobrega standarda? A se vi zavedate, da vam bo ob vstopu v EU katastrofalno poslabšal?!
nada88
27. 05. 2011 17.35
mladić v haag na boljše srbija v eu na slabše...
razorcuts
27. 05. 2011 11.33
mladic je le orodje srbije da pridejo v EU?
Elias47
27. 05. 2011 11.21
Spet so neki seštrikal, da bodo lahko še Srbe nafukal, da jih bodo ujel v Fašistično Evropsko Unijo!
major1
27. 05. 2011 10.01
Oboje je Evroap, razlika je le v tem, da ena je za ves narod, druga za posameznika.
zbodljaj
27. 05. 2011 09.56
Ko bodo oni v Evropi bo ta že propadla. Če Nemci nehajo podpirat vse ostale članice, je s skupno Evropo konec
yarrick
27. 05. 2011 09.53
Začuda zadnje čase kar"padajo" iskani:najprej obama bin laden, ups Osama, sedaj Mladić.... se mi zdi, da ga je srbija žrtvovala zato,d nebi ostal zunaj Eu, sedaj ko ima hrvaška načeloma potrjeni datum vstopa v Eu...Srbi in hrvati; ne bodite nori in OSTANITE ZUNAJ.Saj bo Eu tako in tako v roku parih let le še bled spomnin.
jez_jezen
27. 05. 2011 09.30
Kr naj grejo v EU, ja. Mi smo šli tudi in rezultat je tu.
realnews
27. 05. 2011 09.25
jaz sem volil proti EU , sem hotel svobodno slovenijo!
galop
27. 05. 2011 09.22
a niste hoteli evropske unije?
Dragon_13
27. 05. 2011 09.20
"Mladić v Haag, Srbija v Evropo?" ... ko bodo enkrat v evropi pa slovenska pomoč oz. denar ( krediti ki jih bomo plačevali še desetletja) v Srbijo ??
realnews
27. 05. 2011 09.16
še ena "pozitivna" nad japonsko prihaja super tajfun Songda ki ima sunke vetra do 320km/h, gre pa proti fokushimi,ki ima poleg vsem znane FUKU1 tudi mesto s 300 000 prebivalci, ki so še vedno tam!!!!!!
galop
27. 05. 2011 09.16
Od evrope bodo imeli papriko in paradajz točno določene velikosti in okusa-torej brez, 100% dražjo hrano in storitve, politiki in ostali voluharji bodo kradli še naprej pod pretvezo EU... Razlike se bodo še povečale Za vsako stvar bodo potrebovali na stotine dokumentov in plačil taks in čakanja. . slavna evropska unija je leglo izrojenega kapitalizma.Nažalost....
realnews
27. 05. 2011 09.04
od fukushime pa nič ,kaj ? je preveč nevarno a ? glavno da so" nekega" starca " ubili" in nekega drugega pripeljali pred sodišče ! nič ne rečem da ni prav ,povem vam pa, da ne nabavljat hrane, ki ni iz EU oz. še bolje ki ni lokalna, jaz je ne! lp
busta-rusta
27. 05. 2011 09.03
Zdaj se pa lahko naredi lep paketić za Evropo Srbija-Hrvaška-Azerbajđan-(BiH), za leto 2021. To bi bilo edino smiselno, seveda BiH pod pogojem, da njihovo piramido zaščiti UNESCO.
galop
27. 05. 2011 08.58
Od evrope bodo imeli še večjo bedo
galop
27. 05. 2011 08.54
Kaj bodo pa imeli od evrope?