Hrvaški premier Ivo Sanader ob tem pričakuje, da bo Brammertz ocenil, da Hrvaška na splošno zelo dobro sodeluje s sodiščem, da pa bo vztrajal, da mora Zagreb predati sporne dokumente oz. topniške dnevnike iz operacije Nevihta leta 1995. Z dnevniki, ki jih glavni haaški tožilec skuša od Zagreba dobiti od lani, naj bi tožilstvo dokazovalo odgovornost haaških obtožencev, hrvaških generalov Anteja Gotovine, Ivana Čermaka in Mladena Markača pri bombardiranju Knina v času operacije Nevihta.
Brammertzovo poročilo bo po pričakovanjih pomembno vplivalo na pot Hrvaške v EU. Po njegovem zadnjem poročilu, ko je sodelovanje Hrvaške s haaškim sodiščem ocenil negativno, so namreč Nizozemska, Velika Britanija, Finska, Danska in Belgija "zamrznile" odpiranje hrvaškega pogajalskega poglavja o pravosodju. Prav tako bo dokument najverjetneje pomembno krojil evropsko perspektivo Srbije.
Države članice EU sicer mnenja Brammertza niso dolžne upoštevati, vendar Nizozemska vztraja, da bo z napredkom Srbije na poti v EU soglašala le, če bo Brammertz ocenil, da je sodelovanje popolno, oziroma če bo nekdanji vojaški poveljnik bosanskih Srbov Ratko Mladić priveden v Haag.
Srbska tiskovna agencija Beta, ki je imela vpogled v poročilo, poroča, da Brammertz ocenjuje, da je Srbija naredila napredek v sodelovanju s haaškim tožilstvom, da pa še vedno ostaja najbolj kritično prijetje glavnih obtožencev sodišča, Ratka Mladića in Gorana Hadžića, ki sta še vedno na begu. Dodaja še, da imajo srbske oblasti po razpoložljivih podatkih tožilstva dostop do obeh ubežnikov.
Objavili dele Mladićevega dnevnika
Srbski spletni portal Blic pa se je dokopal dnevnikov Ratka Mladića, v katerih ta podrobno opisuje sestanke s Slobodanom Miloševićem, nekdanjim načelnikom srbske službe državne varnosti Jovico Stanišićem in mnogimi drugimi visokimi vojaškimi uradniki. Podrobno opisuje tudi orožje, ki ga je naročil, in navaja cene, po katerih ga je kupil.
Eden od zapisov govori tudi o tem, koliko denarja je potrebnega za "nakup senatorjev v ZDA", pri čemer omenja Billa Clintona in potovanje Franja Tuđmana čez ocean.
Haaško tožilstvo zdaj zahteva, naj se omenjeni dnevnik uvrsti med bremenilne dokaze proti Stanišiću, saj te beležke "ilustrirajo tesno sodelovanje med udeleženci v skupnem zločinskem naklepu, v katerem se kaže vloga Stanišića kot koordinatorja med njimi".
Dnevnik, ki so ga sicer že konec februarja predali haaškim preiskovalcem, so zaplenili med hišno preiskavo stanovanja Mladićeve soproge Bosiljke Mladić.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.