Pred sodnike Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je ob 10. uri prvič stopil nekdanji poveljnik bosanskih Srbov Ratko Mladić. Mladića je na prvem srečanju s haaškim sodiščem zagovarjal odvetnik Aleksandar Aleksić, primer zoper Mladića pa vodi glavni haaški tožilec Serge Brammertz.
Sodniki, ki sodijo Mladiću, so Nemec Christopher Flügge, Nizozemec Alphons Orie in Južnoafričan Bakone Justice Moloto. Predsedujoči sodnik Orie je dejal, da bo trajalo še nekaj časa, preden se bo sojenje dejansko začelo. Mladiću je med drugim dejal, da se ima pravico braniti z molkom.
Mladiću so na začetku sicer prebrali tudi njegove pravice. Na vprašanje, ali je pravice tudi razumel, je Mladić dejal, da za razumevanje prebranega potrebuje malo več časa. Dodal je, da je v zelo slabem stanju in da je doživel stres, nato pa dejal, da je razumel, kar so mu prebrali.
Mladić ni želel, da bi mu prebrali obtožnico
Sodnik Orie je Mladića vprašal, ali je dobil izvod obtožnice v svojem maternem jeziku. Mladić mu je odgovoril, da so mu v celico prinesli tri mape dokumentov in da bi potreboval najmanj dva meseca, da bi vse te papirje prebral.
Sodnik mu je razložil, da so po njegovih informacijah Mladiću obtožnico prinesli v sredo, medtem ko so mu dokumente, o katerih govori, prinesli pozneje. Odvetnik Aleksić je sodniku potrdil, da je z Mladićem šel skozi obtožnico.
Sodnik je Mladiću ponudil, da bi mu obtožnico prebrali na sodišču, a je Mladić to zavrnil. "Ne želim, da mi berete obtožnico. Niti ene črke, niti ene besede," je dejal Mladić.
Sodnik Orie je vseeno začel brati povzetek obtožnice. Ta Mladića v 11 točkah bremeni genocida, preganjanja, umorov, deportacij, zločinov proti človečnosti, terorja in jemanja talcev. Med branjem obtožnice je Mladić nekajkrat odkimal z glavo.
Mladić zavrnil izrekanje o krivdi
Potem ko je sodnik končal branje povzetka obtožnice, je Mladić dejal, da se danes ne želi izreči o krivdi. Obtožbe je označil za gnusne in dejal, da potrebuje več kot mesec dni, da bi obtožnico preučil. Sodnik mu je razložil, da ne vidi razloga, da bi ta rok podaljšali, in Mladića spomnil, da to ne pomeni, da mora v 30 dneh pripraviti celo svojo obrambo. V tem roku se mora izreči le o krivdi.
Po prebrani obtožnici je sledil kratek premor, po premoru pa so obravnavo za kratek čas zaprli za javnost, saj je Mladić želel govoriti o svojem zdravju.
Ko so obravnavo spet odprli za javnost, je sodnik Mladića vprašal, ali obstajajo kakšni problemi glede njegove aretacije ali pripora.
Glede samega postopka pa je Mladić dejal, da so se do njega vedli človeško in dostojanstveno. Moti pa ga, da so ga na prihodu na sodišče vodili za roko. "Dogovorimo se kot ljudje. Nočem, da me vodijo pod roko kot slepca," je dejal Mladić in poudaril, da lahko sam hodi. Če bo potreboval pomoč, bo zanjo tudi zaprosil. "Nočem pa, da me vodijo. Jaz sem general Ratko Mladić, povsod po svetu vedo, kdo sem!" je dodal.
Mladić je sicer priložnost izkoristil tudi za to, da pove, da je branil svoj narod in svojo državo. "Ne ubijam muslimanov kot muslimane, niti ne Hrvatov kot Hrvate. Tudi zdaj ne ubijam niti v Libiji niti v Afriki. Branil sem svojo državo," je povedal. Sodniku je dejal, da ne ve, koliko časa bo ta proces trajal. "To ve samo tisti zgoraj. Želim živeti in dočakati svobodo," je povedal.
Sodnik Orie je na to odgovoril, da so njegovo prošnjo glede postopka zabeležili in ga spomnil, da se točke obtožnice nanašajo nanj kot posameznika, torej na Ratka Mladića.
Obravnavo so sodniki zaključili ob 11.40. Naslednjič bo Mladić pred sodnike stopil 4. julija.
Incident pred sodiščem
Prvo srečanje Mladića s sodniki so spremljale tudi matere Srebrenice, večina prek prenosa, nekatere pa tudi iz galerije sodne sobe. Kot poroča Dnevnik.hr je Mladić med obravnavno nekajkrat v smeri mater odmahnil z roko, v nekem trenutku pa naj bi se jim nasmejal, medtem ko so mu one pretile s prsti.
Dnevnik.hr sicer poroča tudi, da je po obravnavi neki Srb pred sodiščem z glasnimi vzkliki branil Mladića, matere Srebrenice, ki so bile zunaj, pa so ga napadle.
KOMENTARJI (650)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.