Nekdanji poveljnik vojske Republike srbske Ratko Mladić se sooča s težavami pri sestavi skupine odvetnikov, ki bi mu pomagala pri njegovi obrambi, poroča srbska spletna stran Blic. Mladićev beograjski odvetnik Miloš Šaljić je dejal, da bodo potrebovali nekaj dni za sestavo skupine. Tako je zavrnil besede tiskovne predstavnice družine Mladić, da bo skupina sestavljena že v roku 24 ur.
Mladićev pravni zastopnik po službeni dolžnosti je še naprej Aleksandar Aleksić, a očitno je, da obtoženec z njim ni zadovoljen, kar je tudi pokazal na prvem zaslišanju pred haaškim sodiščem. Takrat je Mladić tudi napovedal, da bo imel več pravnih zastopnikov.
Kdo naj bi Mladića zastopal, še ni znano, prav tako ne, s katerimi odvetniki se družina pogaja. Predstavnica družine je srbskim medijem sporočila, da se Mladić na sodišču ne bo branil sam, saj je jasno, da tega iz zdravstvenih razlogov ni sposoben.
Kaj je povedal srbskim organom?
Mladić je na zaslišanjih pri srbskih organih pregona po prijetju 26. maja govoril tudi o stvareh, ki zanimajo svetovno javnost. Obnašal se ni tako krotko in nebogljeno, kot pred haaškim sodiščem, kjer je dejal, da je on v BiH "branil svoj narod in svojo domovino in ne Ratka Mladića". Beograjskim organom naj bi po pisanju srbskega časopisa Blic povedal, da sam ni odgovoren za pokol muslimanov v Srebrenici, temveč so to po njegovih besedah storili "paravojska, parapolicija in parapolitika". Norčeval se je tudi iz multietnične družbe v BiH. "To kar imate multietničnega, to je igranje kur.." je dejal na zaslišanju pred posebnim sodiščem v Beogradu.
Med zaslišanjem je večkrat omenil svojega očeta Neđa Mladića, ki je v BiH umrl med drugo svetovno vojno. Pri tem je poudarjal, da ga niso ubili muslimani ali ustaši, temveč naj bi umrl "zaradi nemške granate in Hitlerja". Pojasnil je, da je leta 1968 obiskal vas Šušanj, kjer naj bi bil pokopan njegov oče. Starejši musliman, ki ga je tam srečal, naj bi ga odpeljal na očetov grob, ta izkušnja pa naj bi ga zaznamovala, kar naj bi tudi vplivalo na njegovo vedenje med vojno v BiH.
"Zato nisem napadal Šušnja. Rekel sem, napadajte Božanoviće, kjer sem rojen, Šušnja pa ne," je povedal Mladić. Glede Srebrenice je dejal, da je zajetim ljudem ponudil, da lahko živijo v Republiki srbski ali odidejo z avtobusi. "Niti slišati niso hoteli, želeli so v Federacijo, za njih je obstajala Bosna," trdi Mladić in dodaja, da je bil priča tem pogovorom tudi častnik Unproforja, ki ga bo povabil kot pričo na sojenje v Haagu.
Denarja je imel dovolj
Pojasnil je tudi, od kod mu devize, ki so jih pri prijetju našli v hiši. Dajali naj bi mu jih ljudje, tisti, ki so jih preprodajali, naj bi prišli k njemu in rekli, "koliko potrebuješ, general, od tebe ne želim ničesar", pri tem pa mu v roko potisnili sveženj denarja. Večkrat se je pritožil tudi, ker so mu zamrznili pokojnino in od zasliševalcev zahteval, naj mu z njegovo pokojnino kupijo jagode.
Prvi dan sojenja Mladić preiskovalnemu sodniku ni odgovarjal na vprašanja, ampak je govoril o svojem očetu. Sodnik ga je vprašal, kdaj je rojen, Mladić pa je odgovoril: "Počakaj malo. Ne boš spoštoval mojega očeta?" Kasneje je sodnika še večkrat prekinil in mu povedal, da mora tudi on postaviti kakšno podvprašanje.
"Gospod sodnik, zapišite tudi to: 14. februarja 1964 sem bil sprejet ... ne v Komunistično partijo Jugoslavijo, saj ko so jo preimenovali v Zvezo komunistov, tega nisem več maral, od takrat nisem več občutil Tita," je dejal sodniku. Govoril je tudi o svojih pomočnikih na begu. "Nekatere poznate, nekaterih pa ne," je dejal in dodal, da je z nekaterimi generali igral namizni tenis.
Ne priznava haaškega sodišča
Ko pa so mu pokazali obtožnico haaškega sodišča, pa je postal povsem resigniran. "Teh haaških papirjev ne želim, ne priznam haaškega sodišča, kdo mu j... mater," je govoril o Haagu. Večkrat je tudi potrdil, da je v času, ko je bil na begu, preko televizije spremljal tekoče dogodke, tudi sojenja v Haagu.
Sodišče je tudi prosil, da mu vodo nalijejo v steklen kozarec. "Saj si ne bom rezal žil," je dodal. "Saj vam ne bomo pustili, da bi si jih rezali. Ti možje za vami so precej hitrejši od vas," mu je odvrnil sodnik, Mladić pa je bil odrezav: "Niso."
Potrdil je tudi, da je tistim, ki so ga 26. maja prijeli v vasi Lazarevo pri Zrenjaninu, čestital. Povedal je, da so z njim ravnali korektno, zahvalil pa se je tudi, ker so njegov prstan predali njegovi ženi. Pristal je tudi na prošnjo tožilstva, da bi pričal v procesu proti muslimanskemu vojaškemu poveljniku Naserju Oriću.
Družini nakazali zamrznjene pokojnine
Sicer pa je Mladićeva družina na račun nakazala zamrznjene pokojnine v višini okoli 50.000 evrov. Leta 2005 so namreč Mladiću pokojnino zamrznili, od takrat pa je bilo zadržanih več kot 60 izplačil. Družina sicer pričakuje, da ji bo vrnjenih tudi 14.000 evrov, ki so jih zaplenili med eno izmed preiskav.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.