Starejše generacije mlade oropale številnih priložnosti
Dejstvo je, da je na referendumu prevladal glas populacije starejših od 50 let. Med mladimi v starostni skupini od 18 do 24 let je za obstanek v EU volilo kar 73 odstotkov, od 25 do 34 let 62 odstotkov, od 35 do 44 let pa 56 odstotkov. Če bi torej upoštevali želje najbolj delovnih, perspektivnih, v razvoj in povezovanje usmerjenih generacij, bi Velika Britanija vsekakor ostala v EU. A glas mladih je bil maloštevilčen, menda zaradi slabe udeležbe mlajših generacij, ki jih političen parket malo zanima.
Kako so glasovale različne starostne skupine? (vir: BBC)
Mnogi so torej zelo razočarani nad "zapuščino" starejših. Menijo, da je to za mlade, ki stremijo k odprtemu povezovanju sveta, brez meja in omejitev, ki so plod zgodovine, velik korak nazaj. "Mlada generacija je izgubila pravico do bivanja in dela v 27 državah. Nikoli ne bomo zares spoznali, koliko priložnosti je s tem izgubljenih. Koliko manj bo sklenjenih prijateljstev, zvez in izkušenj. Svobodo gibanja so nam vzeli lastni starši in stari starši. V slovo so zadali udarec generaciji, ki se že zdaj utaplja v dolgovih svojih prednikov," se je na primer glasil komentar pod člankom na spletni strani Financial Times, ki so ga mladi tudi množično delili po spletu.
Mladi: Jasno smo povedali, v kakšni državi želimo živeti, prišel bo naš čas
"Vseeno velika hvala vsem tistim starejšim, ki so lastne stare zamere in čustva postavili na stran in glasovali v korist svojim otrokom in vnukom. Cenimo, da ste vsaj poskusili," pravi Rhiannon Lucy Cosslett, mlada novinarka časnika The Guardian, in dodaja, da je bila to dobra lekcija mladi generaciji, da v prihodnje ne smejo več pustiti, da nekdo drug kroji njihovo usodo. Kakorkoli že, kljub porazu zaradi apatičnosti mladih volivcev so mladi Britanke in Britanci, ki so glasovali, pustili močno sporočilo. "Jasno smo povedali, v kakšni državi želimo živeti. Ne pustite, da ta težnja utihne; združujte se, organizirajte in predvem ohranite upanje. Zavedajte se, da ste optimističen del družbe, odprti in svobodnega mišljenja ter da vedno obstaja pot," v članku, ki ga številni delijo po spletu, poudarja avtorica in dodaja, da bo nastopil trenutek, ko bo njihov glas prevladal.
Negodovanje veliko, v teku že zbiranje podpisov za nov referendum o članstvu v Uniji
Kako veliko je negodovanje zaradi izida referenduma, dokazuje tudi informacija, da številni Britanci že zbirajo podpise za nov referendum. Uradno peticijo na spletu je do zgodnjega popoldneva podpisalo že več kot 115.000 ljudi. Več o tem.
Vzporedne ankete sicer kažejo nekoliko različne izide, a vse nosijo isto sporočilo:
At first glance this is an absolutely disgusting reality. The OLD holding the YOUNG back. So sad! #Brexit pic.twitter.com/TQ4IDB0jab
— Farrell Goff (@muddasick) June 24, 2016
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.