Tujina

Mladeniči z napravami za prisluškovanje

New Orleans, 27. 01. 2010 08.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

FBI je aretiral štiri moške, ki so prišli na sedež demokratske senatorke iz Louisiane in se pretvarjali, da popravljajo telefone. Grozi jim do deset let zapora.

Mary Landrieu velja za konservativno demokratko, ki je v zadnjih tednih pod udarom kritik, ker ji je v pogajanjih okrog zdravstvene reforme uspelo izsiliti povečana sredstva za svojo državo. Reforma je sicer za zdaj propadla, vendar je zgražanje nad njo in kolegom iz Nebraske Benom Nelsonom, ki mu je prav tako uspelo izsiliti denar za svoje volivce, še vedno živo.

Ameriška zvezna policija FBI je v torek sporočila, da so v New Orleansu aretirali četverico mladeničev, ki so pod pretvezo popravila telefonov prišli na sedež demokratske senatorke iz Louisiane Mary Landrieu. Grozi jim do deset let zapora in plačilo 250.000 dolarjev kazni. Vsi aretirani so bili izpuščeni po plačilu 10.000 dolarjev varščine.

Med njimi je bil sin vršilca dolžnosti zveznega tožilca za zahodno Louisiano Robert Flanagan in 25-letni James O'Keefe, ki je lani s skrivnim snemanjem povzročil škandal pri organizaciji Acorn, ki se ukvarja z različnimi oblikami pomoči revežem v večjih mestih. FBI ni sporočil motiva za dejanje.

"Popravljali" bi telefone

Flanagan se je skupaj s pomagačem v ponedeljek zjutraj oblekel v uniformo delavca telefonskega podjetja in prišel na sedež demokratske senatorke s trditvijo, da sta prišla popravljat telefone. Tam je že bil O'Keefe, ki je z mobilnim telefonom snemal dogajanje. "Telefonista" sta šarila po telefonih in se pretvarjala, dokler ju niso vprašali za identifikacije in sledila je aretacija. Zunaj zgradbe so v avtomobilu ujeli četrtega osumljenca, ki je imel pri sebi naprave za prisluškovanje.

Prostitutka in zvodnik

Vsi aretirani so bili izpuščeni po plačilu 10.000 dolarjev varščine. FBI ni sporočil motiva za dejanje.
Vsi aretirani so bili izpuščeni po plačilu 10.000 dolarjev varščine. FBI ni sporočil motiva za dejanje. FOTO: Reuters

O'Keefe je lani skupaj s prijateljico, ki se je preoblekla v prostitutko, sam pa v zvodnika v Baltimorju obiskal pisarno Acorna. Tam sta, kot "predstavnika drobnega gospodarstva" prosila za nasvet pri izogibanju davkov in zaposlovanju mladoletnih ilegalnih priseljenk. Naivna ali pokvarjena uslužbenka je bila z nasveti zelo ustrežljiva in posnetek je nemudoma postal uspešnica pri konservativnih Američanih.

Kako Acorn povezati z Obamo?

Televizija Fox se je namreč leta 2008 nenehno ubadala z organizacijo Acorn, ki jo je želela povezati s kandidatom Barackom Obamo, a brez uspeha. Po objavi posnetka je kongres organizaciji odvzel zvezna sredstva in začele so se tožbe. Acorn, ki med drugim pomaga pri registraciji volivcev, toži O'Keefeja in kongres. Organizacija je v torek z veseljem sporočila, da se zdaj vidi, kako O'Keefe ne izbira sredstev za svoja dejanja.

Posredi naj bi bili republikanci

Čeprav motiv za poskus prisluškovanja ni znan, je predsednik demokratske stranke Louisiane Michael McHale izjavil, da gre za "Watergate Louisiane". Torej za politični vlom, kot tisti na sedež demokratske stranke leta 1972 v Washingtonu, ki je dve leti kasneje s položaja odnesel republikanskega predsednika Richarda Nixona.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.