33-letni Va Lone in 29-letni Kjav Soe sta bila lani septembra obsojena na sedem let zapora po zakonu o državnih skrivnostih, piše BBC.
Po izpustitvi je Lone dejal, da ne bo nikoli opustil novinarskega poklica."Zelo sem srečen in navdušen, da vidim svojo družino in sodelavce. Komaj čakam, da grem v svojo redakcijo," je povedal novinarjem.
Oba novinarja imata družini z majhnimi otroki, Lone pa je svojo najmlajšo hči dobil v času, ko je bil zaprt, zato jo je videl le nekajkrat med kratkimi obiski v zaporu.
Novinarja sta za svoje poročanje prejšnji mesec prejela Pulitzerjevo nagrado, Reutersov urednik pa ju je označil za simbol svobode medijev.
"Zelo smo zadovoljni, da je Mjanmar izpustil naša pogumna kolega," je zapisal Stephen J. Adler.
Dvojica je pred aretacijo preiskovala smrt 10 Rohingov, ki jih je usmrtila vojska v vasi Inn Din v severni pokrajini Rakhine septembra 2017. Aretirali so ju pred objavo članka, potem ko sta jima policista v neki restavraciji podtaknila tajne dokumente. Na prvostopenjskem sodišču je policaj, ki je bil vpleten v njuno aretacijo, razkril, da je policija novinarjema podtaknila dokumente, da bi ju napeljala na storitev kaznivega dejanja, piše STA.
Obramba tudi vztraja, da ni šlo za tajne dokumente, saj so bili pred tem že objavljeni. Novinarja sta na sodišču tudi navajala, da ju je policija poskušala, med drugim z mučenjem, prepričati, da izsledkov svoje raziskave ne objavita.

Več kot 720.000 Rohingov je bilo prisiljenih pobegniti v Bangladeš po naraščajočem nasilju v Mjanmarju. Potem ko je vojska v pretežno budistični državi pobijala Rohinge, posiljevala ženske in zažigala dojenčke, so se oblasti spravile nad novinarje, ki so poskušali raziskati njihove zločine nad to muslimansko manjšino, poroča CNN.
Predstavnik Združenih narodov v Mjanmaru Knut Ostby je v izjavi ocenil, da je njuna izpustitev znak v smeri izboljšanja svobode medijev in zaveze vlade glede tranzicije k demokraciji.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.