Trije zahodnoafriški voditelji, ki so končali svojo misijo v Abidjanu, kjer so poskušali prepričati samooklicanega predsednika Slonokoščene obale Laurenta Gbagboja, naj odstopi, kot kaže, niso dosegli uspeha. Upali so, da ga bodo prepričali, da oblast preda svojemu protikandidatu na predsedniških volitvah Alessanu Ouattari, ki je po mnenju večine ter tudi po mnenju zahodnih sil in Združenih narodov zmagovalec volitev.
Obisk trojice je bila zadnja možnost Gbagba, da odstopi, v nasprotnem primeru je Zahodnoafriška gospodarska skupnost (Ecowas) zagrozila tudi z uporabo 'legitimne sile'. Gbagbo je odgovoril z opozorilom, da bo nekaj milijonov ljudi iz sosednjih držav, ki živijo v Slonokoščeni obali, v primeru vojaške intervencije ogroženih in da bo njegova vlada prekinila diplomatske vezi z vsemi, ki bodo kot legitimnega predsednika Slonokoščene obale priznali Ouattaro.
"Nekatere vlade, ki pravijo, da delujejo na podlagi izjav Alassanea Ouattare, očitno nameravajo prekiniti misije naših veleposlanikov v svojih državah," je vlada Gbagboja zapisala v sporočilu, ki so ga prebrali na javni televiziji RTI.
"Soočena s takšnimi odločitvami, ki niso v skladu z diplomatsko prakso", si vlada jemlje "pravico uporabiti recipročnost s prekinitvijo misij veleposlanikov teh držav," so še zapisali.
Kljub temu pa je eden od trojice, ki jo je tja poslala Ecowas, beninski predsednik Boni Yayi, po koncu pogovorov dejal: "Dobro je šlo.“ Predsednik Zelenortskih otokov Pedro Pires je medtem dodal, da misije ne bi smeli ocenjevati v smislu uspehov in neuspehov. "Vemo, da smo opravili pomembno delo tukaj, to je vse.“
Trojica bo morala o poteku pogovorov obvestiti predsednika Ecowas Goodlucka Jonathana, ki bo nato določil datum ponovnega sestanka z Gbagbojem.
Ta medtem ne popušča. Eden od njegovih svetovalcev je za BBC zagotovil, da je on še vedno demokratično izvoljeni predsednik in da je intervencija Ecowasa samo del mednarodne zarote proti njemu.
Napadli konvoj ZN
Iz Abidjana so že včeraj poročali, da je množica napadla konvoj sil ZN. Z mačeto je bil ranjen en pripadnik modrih čelad, množica pa je zažgala eno vozilo, so sporočili Združeni narodi. V konvoju so bila tri vozila z 22 pripadniki modrih čelad. Konvoj so obkolili in napadli v četrti, kjer podpirajo Gbagboja. Razmere so se kmalu umirile po posredovanju poveljnika sil, zvestih Gbagboju, je še sporočil ZN.
Slonokoščena obala se je po predsedniških volitvah minuli mesec znašla na robu državljanske vojne, saj sta oba kandidata, dosedanji predsednik Gbagbo in njegov tekmec Ouattara, razglasila zmago, v državi pa je izbruhnilo nasilje, v katerem je umrlo že vsaj 173 ljudi.
Svetovne sile, ZN in Afriška unija so kot zmagovalca priznale Ouattaro, Gbagboja pa so pozvale, naj se umakne.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.