Ruska vesoljska sonda, ki so jo na Marsovo luno poslali po vzorce prahu in kamenja, je že po nekaj minutah zašla iz smeri in se ji ni uspelo utiriti. Iz ruske vesoljske agencije so sporočili, da je za napako najverjetneje kriv motor, ki ni vžgal. Plovilo je trenutno obtičalo v Zemljini orbiti, inženirji pa imajo zdaj tri dni časa, da popravijo napako, saj se bodo baterije sicer izpraznile.

Projekt je rusko najbolj ambiciozno vesoljsko potovanje v zadnjih letih, imenuje pa se Phobos-Grunt.
Znanstveniki upajo, da jim bodo prašni delci, ki naj bi jih sonda zbrala, podali svež vpogled v izvor 27 kilometrov široke lune, za katero številni znanstveniki sumijo, da gre pravzaprav za ujet asteroid.
Če bodo pot sonde lahko popravili in bo tudi vse drugo potekalo v redu, bi lahko vzorce iz Marsove lune prinesli nazaj na Zemljo v manj kot treh letih. ''Izgleda, da sistem motorja ni deloval,'' je povedal Vladimir Popovkin, vodja ruske vesoljske agencije. ''To pomeni, da se ni usmeril na zvezde. Ne bi rekel, da gre za neuspeh, gre za nevsakdanje razmere, vendar se vse da popraviti,'' je povedal.
James Oberg, veteran Nase, ki zdaj deluje kot vesoljski svetovalec, pravi, da je sondo še vedno mogoče postaviti nazaj na pravo pot. ''Začela se je dirka za ponovni nadzor, diagnosticiranje morebitnih pomanjkljivosti računalniških kod in pošiljanje ukazov za krmiljenje motorja raket za izredne razmere. Glede na dejanske vzroke napake to ni nemogoč izziv,'' je dejal.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.